Ухапшено деветоро због превара око куповина аутомобила

Полиција је ухапсила деветочлану криминалну групу из Крагујевца због постојања основа сумње да су преваром оштетили, за више од

осам милиона динара, већи број особа које су се јављале на лажне интернет огласе за куповину аутомобила, постављене од стране једног од осумњичених. 
Како се наводи у саопштењу, због постојања основа сумње да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела и превара ухапшени су П.С. (1973), Љ.С. (1941), Д.П. (1975), М.Ђ. (1961), Ж.Ђ. (1991), С.Ђ. (1985), Г.Ђ. (1969), М.М. (1956) и М.Д. (1966).
Осумњичени су, уз кривичну пријаву, приведени Вишем јавном тужилаштву у Београду.

Хапшење су извели припадници Министарства унутрашњих послова, у сарадњи са Посебним тужилаштвом за борбу против високотехнолошког криминала, спроводећи активности у пружању међународне правне помоћи.
Постоје основи сумње да је П.С., од 2010. године до краја 2013. године, на територији Србије и Немачке, организовао криминалну групу чији су чланови, у циљу стицања противправне имовинске користи, по унапред утврђеним задацима и улогама, починили више кривичних дела.

Осумњичени П.С. проналазио је стварне огласе за продају аутомобила, и након што би од власника сазнао цену и ознаке идентификације аутомобила, на интернет порталу "Е-баy", који је регистровао са корисничким именом "аутоспезиалист312" и лажним подацима на име Марк Сколак из Немачке, постављао истоветне лажне огласе, у којима се неистинито представљао као продавац тих аутомобила.
Заинтересовани за куповину аутомобила са лажног огласа, како се сумња, ступали су у контакт са осумњиченим П.С., који им је давао инструкције да новац уплате у корист стварног продавца - власника возила, представљајући да се ради о његовом рачуну.

Постоје основи сумње да се П.С., након што би оштећени уплатили новац, јављао стварном власнику возила, тврдећи да је извршио исплату за аутомобил.
Осумњичени П.С. позивао је чланове криминалне групе и давао им инструкције и неопходну документацију за преузмање возила, после чега су они одлазили на адресе стварних продаваца, преузимали возила са потребном документацијом и након тога их предавали П.С.

На тај начин, оштећени који су се јављали на лажне Интернет огласе, довођени су у заблуду да новац уплаћују стварном власнику возила, а аутомобиле, које је осумњичени П.С. након преузимања од осталих чланова криминалне групе продавао на територији Србије, никада нису добили.
Осумњичени П.С. се терети и да је, од 2010. до краја 2013. године, почино више кривичних дела превара на штету већег броја лица, преко интернет портала www.mobile.de.

Постоје основи сумње да је П.С., на том порталу, објављивањем огласа  неистинитог садржаја и лажним приказивањем чињеница, да као продавац поседује путничка возила и камионе, уз помоћ осталих чланова криминалне групе, који су се лажно представљали као власници возила која су понуђена на продају, доводио и одржавао у заблуди више оштећених, да ће им након уплате новца на назначени рачун путем сервиса за трансакцију новца "Вестерн унион" и "Монеy грам", које су користили чланови криминалне групе, испоручити купљена возила.

Осумњичени су у циљу обављања кривичних дела отварали и друге банковне рачуне у иностраним банкама и користили платне картице тих банака за обављање оваквих трансакција.
Сумња се да су чланови криминалне групе, по претходном договору, новац предавали осумњиченом П.С., након чега су прекидали сваки контакт са оштећеним лицима.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести