Вукчевић: Не треба да суспендујемо Закон о ратним злочинима

Бивши тужилац Србије за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је данас да Србија не би требало да суспендује свој Закон о процесуирању ратним злочинима,

упркос притисцима Хрватске која јој оспорава универзалну надлежност за процесуирање.

"Мислим да Србија не би требало да суспрендује овај закон и да на то нико не може да је натера", рекао је Вукчевић у емисији "Кажипрст" телевизије  Б92.Вукчевић је подсетио да је универзална надлежност историјска и цивилизацијска тековина, као и да је познају и законодавства Хрватске и БИХ.Он је подсетио да су на основу поменутог закона тужилаштва Србије и Хрватске 2006. закључила меморандум о сарадњи и да су сарађивала и размењивала доказе, али да из политичких разлога Хрватска сада жели да свој рат прогласи одбрамбеним.

"Овде они тврде да се ради о 'домовинском рату' који је одбрамбени и хоће да све своје учеснике рата прогласе да су деловали у нужној одбрани, а то не може тако", навео је тужилац у пензији.Та питања су, према његовим речима, регулисана женевским конвенцијама.Упитан за тврдње да према овом закону "Београд има овлашћења малог Хага" и да закон искључиво третира Хрвате као злочинце, Вукчевић је поновио да је суштина тог закона спречавање некажњивости.

Он је подсетио да су сви професионалци - тужиоци из Србије, Хрватске и БИХ имали исти став о томе и да су сви поступали по истом тексту."То о малом Хагу може тако да личи онима који су против процеса", навео је Вукчевић.Први процес по тој надлежности био је процес за злочин на Овчари, када је Хаг судио тројици официра, а нама су фактички доставили егзекутора на надлежност, то су била све лица српске националности, а жртве Хрвати.Тад није било малог Хага, него је процес поздрављен, подсетио је бивши тужилац.

Такође је указао да је институт универзалне надлежности био познат још у 17. веку када су државе које су биле погођене кршењем међународног права - пиратеријом, имале право, без обзира на место извршења, држављанство извршиоца или жртве, да хапсе и процесуирају извршиоце тих кривичних дела.
"То је историјска и цивилизацијска тековина, и када смо правили овај закон и ми и Хрвати и БИХ имали смо у виду спречавање некажњивости", нагласио је Вукчевић.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести