Вулин: Ситуација са избеглицама у Хоргошу се усложњава

Ситуација са избеглицама са Блиског истока на српско-мађарској граници се усложњава, рекао је данас Министар рада Александар Вулин истакавши да страхује да би ситуација могла да измакне контроли,

уколико ускоро тај проблем не буде решен.

Вулин је на граничном прелазу Хоргош 1 рекао новинарима да је тај гранични прелаз требало да буде отворен и да омогући избеглицама да затраже азил.

"Мађарска влада је без обавештења српских органа затворила Хоргош 1 и сада се ситуација овде усложњава", рекао је Вулин.

Министар је додао да мигранти пристижу са свих страна и да их на "ничијој земљи" има преко 1000.

Вулин је истакао да ће Србија за све њих да обезбеди превоз у најближе прихватне центре, али да, уколико они то не желе, нико их не може натерати.

"Овде ће сада бити донета вода и храна како би им се пружила прва помоћ", рекао је Вулин истакавши да овај проблем не може бити решен без сарадње са мађарском страном.

Претходно он је јутрос посетио гранични прелаз Хоргош 2, где се такође налазила велика група избеглица који пристижу на Хоргош 1, након што их је на овај гранични прелаз упутила мађарска гранична полиција.

Он је том приликом рекао новинарима да то што се дешавало на Хоргошу 2 је брутално кршење позиције мађарске владе коју је она формулисала колико јуче.

"Још јуче су говорили да ће затворити границу за илегалне преласке, али не и за оне који желе да изразе намеру за азилом. Али као што водите од тога нема ништа. Ово је директно кршење речи мађарске владе", рекао је Вулин.

Он је додао да српска полиција није званично обавештена ни да ће Хоргош 2 бити затворен, осим што је имала таква сазнања.

Вулин је и приликом посете прелаза на Хоргошу 2 рекао да ће Србија обезбедити све што је потребно овим људима: храну, воду, пелене и храну за бебе и истакао да Србија спремна да у прихватне центре прихвати више хиљада људи.

Избеглице не намеравају да се померају са Хоргоша 1
Мађарска гранична полиција саопштила је данас преко разгласа да више неће допустити пролаз избеглицама са Блиског истока који на српско-мађарској граници чекају од поноћи, што су они дочекали бурним негодовањем и тврде да се одатле неће померити макар чекали наредних месец дана.

Танјугов репортер са лице места је јавио да су припадници полиције густо распоређени на граничном прелазу Хоргош 1, а простор изнад границе надлећу хеликоптери.

Међутим, у разговору за Танјуг избеглице, које нису желеле да се представе, кажу да не неће да се померају са "ничије земље" и да, ако буде требало, ту ће чекати и наредних месец дана.

На простору "ничије земље" стотинак избеглица је започело штрајк глађу незадовољни понашањем мађарских власти. Они седе на ледини и поред себе држе транспаренте исписане на енглеском језику "Без хране, без воде".

Ухапшено 60 избеглица на мађарско-српској граници
БУДИМПЕШТА: Мађарске власти саопштиле су данас да су ухапсили 60 избеглица због покушаја илегалног уласка у земљу на јужној граници са Србијом.

Саветник за безбедност премијера Виктора Орбана, Ђерђ Баконди рекао је да су власти  ухватила 45 људи у покушавају да пређу јужну границу, а 15 њих дубље у Мађарској.

Они су прешли преко границе оштетивши жичану ограду и сада се налазе су у полицијском притвору, а терете се да су починили кривично дела према новом мађарском закону.

Мера притвора резултат је примене новог закона чији је ефекат да се заустави огроман прилив избеглица у Мађарску, пренела је агенција АП.

Према новом закону који је у поноћ ступио на снагу, кривичним делом се сматра прелазак или оштећење четири метара високе жичане ограде коју је земља изградила дуж мађарско-српске границе.

До поноћи, 200.778 илегалних избеглица су регистрована у Мађарској у овој години, наводи МТИ.

Највећи број илегалних улазака у земљу забележени су на мађарско-српској граници и било их је 8.850 само током јучерашњег дана.

Мађарска агенција подсећа да је према пооштреним прописима који су од поноћи на снази, илегални прелазак мађарске границе третира се као кривично дело, са запрећеном казном од три године затвора и депортовањем из земље.

Кријумчари људи суочиће се са већим казнама од досадашњих, док организатори кријумчарења могу да буду осуђени на затворске казне у трајању од 10 - 20 година, наводи МТИ.
(Танјуг)

Вулин: Мигранти неће моћи назад из Мађарске

Мигранти који не успеју да пређу мађарску границу и остану на ничијој земљи моћи ће да се врате у Србију и бораве у прихватним центрима, док они који пређу у Мађарску, неће бити прихваћени у Србији, изјавио је министар Александар Вулин.

Вулин је објаснио да они мигранти који пређу у Мађарску и буду евидентирани у тој земљи, а након тога на силу враћени у Србију, неће бити прихваћени.

"Ми никога на силу нећемо задржавати на нашој територији и самим тим нећемо дозволити ниједној земљи да на силу и без одговарајуће законске процедуре и реадмисије било кога врати на нашу територију", рекао је Вулин касно синоћ Танјугу.

Упитан шта ће бити са тим мигрантима, Вулин је рекао да то више неће бити одговорност Србије.

"То више није наша одговорност, они су на територији Мађарске и очекујемо од мађарске државе да се према њима понаша како доликује", рекао је Вулин.

У Мађарској ће од поноћи ступити на снагу пакет амандмана којима се пооштравају закони о заштити границе и миграцији, усвојен у парламенту 4. септембра.

Новине које нове мере подразумевају су и учешће војске у контроли границе, кривично гоњење оних који су је илегално прешли, као и убрзани процеси разматрања захтева за азил.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести