Запослени у правосуђу прете штрајком

– Првосудна администрација, око једанаест и по хиљада службеника и намештеника, преко свог синдиката тражи повећање зарада и боље услове рада, а ради испуњења тих захтева, ступиће у штрајк

након што буде формирана нова влада Србије – најавила је председница Синдиката правосуђа Србије Слађанка Милошевић.

Ти захтеви нису ништа ново, казала је она на конференцији за новинаре, истакавши да је о њима већ раније било разговора с представницима надлежних државних органа, а да није све остало само на обећањима, већ да је постигнут и споразум. По тврдњама синдиката, још пре три године је договорено да се плате запослених у правосудној администрацији, које износе око 30.000 динара, повећају 3.000 до 6.000 динара.

– Синдикат правосуђа тражи  поштовање споразума из 2013. године, којим је предвиђен другачији обрачун зарада. Синдикат тражи и да премијер испуни обећање о исплати новчане помоћи запосленима у правосуђу – казала је Слађанка Милошевић. – Новој влади нећемо дати 100 дана јер ће у њој бити они који су већ довољно упознати с проблемима у правосуђу. Синдикат правосуђа је саопштио да запослени у администрацији обављају сложене и одговорне послове, а да њихов рад није правично награђен иако се обим посла увећава од 2008. године, када су почеле  реформе правосуђа, а број запослених драстично смањен.

-Због промашене реформе, као и поправке реформе, обим посла се увећао тако да су запослени принуђени на то да раде прековремено. Државни службеници и намештеници раде исти посао, а примају различите зараде. Рад на одређено време се злооупотребљава, а волонтери експлоатишу - наводи синдикат.

По закону, како указује синдикат, запослени поред основне плате има право на додатке, увећање зараде за прековремени рад, за додатно оптерећење на раду, као и увећање коефицијента на основу оцене рада.

Синдикат страхује да би могло доћи до укидања појединих законских додатака, а најаву виде, како је рекла Слађанка Милошевић, у допису министра правде упућеном правосудним руководиоцима „у којем се сугерише да се у име рационализације не обрачунавају и не исплаћују додаци за прековремени рад“.

„Далеко већи ефекти рационализације били би када би је министар почео од својих блиских сарадника у Министарству правде који месечно имају примања већа од 250.000 динара. С обзиром на то да министар наведеним дописом позива руководиоце да не исплаћују додатак за прековремени рад, Синдикат правосуђа Србије моли евентуалне извршиоце кривичних дела да, ако већ морају, кривична дела врше током радног времена, и то искључиво у преподневним сатима, да би запослени у тужилаштвима и судовима могли завршити све бирократске процедуре до краја радног времена”, саопштио је Синдикат правосуђа Србије

Ј. Ј.

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести