Ближи се упис првака, место становања одређује избор школе

Упис будућих првака у наредну школску 2017/2018. годину почиње 1. априла и важи за све малишане који су рођени од 1. марта 2010. до 28. фебруара 2011. Потребно је да родитељи приложе

дететов извод из матичне књиге рођених, потврду од педијатра да постоји психофизичка спремност за полазак у први разред и потврду о пребивалишту. С обзиром на то да је похађање предшколског програма обавезно законом, потребно је приложити и потврду од Предшколске установе. Иако упис званично траје до 31. маја, директори осмолетки с којима смо разговарали кажу да ће тај рок највероватније бити продужен до краја августа.

– Почетком априла почиње, пре свега, евидентирање деце – објашњава директорка ОШ „Иван Гундулић” на Подбари Лидија Радуловић. – Након тога, родитељи у складу с расположивим временом бирају термин за тестирање детета, за које су код нас задужени педагог или психолог. Тестирања ће код нас трајати радним данима од 8 до 18 сати.

Како каже директор ОШ „Коста Трифковић” Милан Спасојевић, за ту намену се користи тест типа 1 Института за психологију. С обзиром на то да је 1. април субота, Спасојевић поручује родитељима будућих основаца да већ од понедељка, 3. априла, могу пријавити децу у школу којој територијално припадају, апелујући на то да том приликом обрате пажњу на рокове за упис и капацитете школе. 

– Предност имају предшколци с територије коју покрива школа – каже Спасојевић. – За њима иду малишани чији брат или сестра већ похађају ту установу, а потом деца која не припадају територији школе.

Иначе, крајњи датум за подношење захтева за упис предшколаца који територијално не припадају школи коју желе да похађају био је 1. фебруар. Школа је дужна да у одређеном року родитељима пружи одговор на питање да ли има могућности да, у складу с капацитетима, упише ту децу.

– Сви који су поднели такве захтеве мораће да сачекају 31. мај јер ћемо тек тада моћи јасно да сагледамо с колико места школа располаже и тек тада ћемо моћи да кажемо да ли смо у могућности да примимо децу са стране, и колико њих. По закону, одељење не би требало да има више од 30 ученика, али треба имати у виду и да је по одељењу дозвољено до два ученика којима је потребан неки вид подршке у настави, као што су асистенти, другачији наставни програм, план подршке... Такви ученици се рачунају као два или три редовна ђака, у зависности од тога какав је наставни програм предодређен за њих. У складу с тим, школа процењује да ли може да прихвати сву децу која су аплицирала – објашњава Лидија Радуловић.

У случају да родитељи желе да упишу своје дете које је млађе од предвиђеног узраста, и то је могуће, кажу наши саговорници, али томе претходе детаљана испитивања у која су укључени и педагог и психолог. То је потребно, каже Лидија Радуловић, да би се утврдио потенцијал самог детета, који мора да буде на одређеном нивоу да би уопште могло да прати наставу.

Д. Ристић

 

Капацитета има

– Наредне школске године примићемо до седам одељења првака – каже директор ОШ „Коста Трифковић” Милан Спасојевић. – До сада имамо близу 130 захтева родитеља чија деца по локацији не припадају нашој осмолетки, а нашу школу већ годинама похађају и основци из околних места.

По речима директорке ОШ „Иван Гундулић” Лидије Радуловић, просек те школе, која је једна од мањих у граду, је између 75 и 80 првака годишње, с два одељења у матичној згради и једним у школи на Ченеју. Ипак, она каже да и у тој осмолетки просторних капацитета има довољно за већи број малишана, те да су врло близу тога да отворе још једно одељење у Новом Саду.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести