Богата колекција савремене уметности

Након конзерваторско рестаураторске обраде вредне уметничке колекције компаније “Таркет” из Бачке Паланке и њеног представљања на изложби “Од приватног ка јавном”, која траје до 13. августа,

Галерија Матице српске је недавно започела нови пројекат. Обрада нове уметничке збирке, овог пута у власништву Војвођанске банке, поново је покренула питање како наћи начине да се значајно национално уметничко благо које поседују приватне и друштвене компаније учине доступним широј јавности. Према уговору о пословној сарадњи две институције стручни тим Галерије Матице српске ће по највишим професионалним стандардима обрадити богату колекцију уметничких дела које поседује Војвођанска банка како би она могла бити јавно излагана, а финансијска средства која Матичина галерија на тај начин буде остварила усмериће се у обнову зграде која је у току.

По речима управнице Галерије Матице српске Тијане Палковљевић Бугарски, челницима Војвођанске банке се допало са којом професионалношћу и правим савременим приступом су обрадили збрику компаније „Таркет“ , начином и љубављу које уносе у чување и излагање уметничких дела и понудили су им сарадњу око обраде њихове уметничке колекције.

– У питању је много обимнија збирка са око хиљаду дела српских сликара 20. века и то углавном друге половине, настала као резултат њихове подршке савременој уметничкој пракси и кроз реализацију колонија. Сама колекција је шаролика и по избору аутора и по ликовним техникама, али има врхунска дела, рецимо Милана Коњовића, и што је сасвим разумљиво носи управо одлике војвођанског културног простора. Кроз дела низа савремених аутора она даје добар пресек уметности у Војводини у другој половини 20. века. То је важно за нашу ликовну сцену јер је Музеј савремене уметности пратио оно што су били најавангарднији трендови, а ГМС је престала да скупља дела друге половине века, оснивањем МСУВ 60- их година, тако да ова занимљива збирка слика, цртежа, графика, употпуњује ту слику – предочава нам управница ГМС. – Понуда Банке се поклопила са нашим апелима у којима смо позивали грађанство да се укључи у обнову фасаде наше зграде, па су представници Банке предложили да се новац који нам уступе за обраду уметничког фонда искористи за фасаду и да на тај начин дају допринос реконструкцији. Реч је о средствима у износу од 5.200.000 динара које ћемо усмерити у другу фазу обнове фасаде, односно адаптацију самог улаза у зграду и уградњу спољног лифта за особе са инвалидитетом како би простор Галерије учинили доступним свима.

За Галерију Матице српске као националну установу културе која брине о културној баштини, по речима управнице важно је да има евиденцију и увид и у дела у приватним колекцијама, али и да их представи јавности кроз изложбе и публикације. Овај добар пример јавно приватног партнерства, како указује наша саговорница омогућава с једне стране, да они као професионалци доприносе чувању дела нашег културног наслеђа која се налази код њих, а са друге стране банка улажу новац у нешто што је заштита једне од најстаријих и најважнијих националних установа културе.

Ове године се навршава деценија од како је Национална банка Грчке купила Војвођанску банку тако да би они тим поводом желели да се приреди изложба најзначајнијих дела из ове колекције. Галерија ће од септембра почети низ акција којима ће промовисати ту збирку за коју јавност готово да ни не зна, на сајту ће се пласирати приче о колекцији, и приређивати појединачне изложбе у главној експозитури Банке, како би се и на тај начин показало колико су друштвено одговорна компанија и колика је вредност њихове колекције.

– Сарадња са овако реномираном институцијом као што је Галерија Матице српске, свакако је први и неопходан корак како би били спремни да дамо свој допринос српској музејској сцени и националној култури уопште. Сазнање да је управа Галерије донела одлуку да новац усмери за обнављање улазног дела зграде даје нам слободу да се осећамо поносно што смо део тима који учествује у обимном пројекту обнове Галерије Матице српскe - рекао је приликом посете ГМС Маринос Ватис, председник Извршног одбора Војвођанске банке.

Тим Галерије Матице српске у коме су један кустос, два конзерватора и фотограф, ради класичну обраду и попис радова са фотографијама, како би се тачно знало с чим се располаже, следећи корак ће бити изложба, затим ако је потребно негде да се уради конзервација и рестаурација, а на крају ће бити сачињен каталог збирке. Има идеја, како напомиње наша саговорница да се избор из те колекције представи и у Грчкој, а с друге стране како при Националној банци Грчке постоји збрика њихове уметности отвара се читав низ могућности за даљу сарадњу.

Нина Попов

У сусрет 170. годишњици

Током обнове зграде на Тргу галерија, у коју се Галерија Матице српске уселила 1958.године, до сада је завршена адаптација сутерена где су оспособљени депои за чување уметничких дела и опремљене радионице за конзервацију. Завршена је и адаптација депоа на трећем спрату, а у току су радови на замени кровног покривача који би требало да буду готово до септембра.

Преостају још радови на обнови фасаде за које су планирана средства у Министарству културе и информисања Србије, али се чека нова влада и спровођење те одлуке како би се завршила комплетна реконструкција овог здања. Тако би се у пуном сјају дочекала 2017. када се обележава 170 година од оснивања Мусеума Матице српске у Будимпешти, из чије уметничке збрике је формирана Галерија, данас један од најстаријих и најбогатијих музеја са вредном и разнородном колекцијом националне уметности од 16. до 21. века.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести