Читава историја под Улицом цара Лазара
Дуж Улице цара Лазара у Футогу су се могли затећи само вредни радници „Пут-инвеста”, ангажовани на машинским и земљаним радовима на изградњи саобраћајнице. Становницима тог дела места
већ је помало доста те гунгуле, мада су свесни тога да њихову улицу чека нови, лепши изглед.
Ипак, случајни налаз костију на које су радници „Пут-инвеста” нашили, те почетак археолошког конзерваторског надзора над земљаним радовима, распалили су машту не само Футожана. Разноразна нагађања предупредила је стручна служба Завода за заштиту споменика културе града, која је на позив инвеститора радова ЈП „Завод за изградњу града” изашла на терен.
– Од 9. фебруара до 4. марта одвијао се археолошки надзор над земљаним радовима и рашчишћавању машинског ископа у Улици цара Лазара, ради утврђивања граница локалитета, хоризонталног и вертикалног наслојавања, врсте, броја, стања и правца распростирања непокретних налаза угрожених грађевинским радовима – каже археолог-конзерватор Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада Душанка Веселинов. – Реч је о локацији од кућног броја 85, западно од раскрснице с Улицом Бранка Радичевића до раскрснице с Партизанском.
Од наше саговорнице сазнајемо да је реч о ископини дугој 160 метара, у којој су пронађени остаци вишеслојног локалитета.– У ископу је констатовано постојање више од 130 остатака укопа непокретних објеката различитог степена очуваности, који обухватају 85 гробова и 55 насеобинских објеката – напомиње Душанка Веселинов.
– У поменутом периоду утврђено је и документовано постојање вишеслојног локалитета с остацима некрополе и насеља из различитих периода. Пронађене гробне раке некрополе са скелетно сахрањеним покојницима, насеобинских објеката, иструнулих остатака и трагова некадашње земљане и дрвене архитектуре, као и покретни налази указују на остатке материјалне културе из различитих периода. На основу првих налаза, реч је о касноантичком периоду из 4. века, средњовековном периоду из 13. века и нововековном периоду на прелазу из 17. у 18. век, али за прецизније датовање морамо да сачекамо резултате археолошких истраживања.
Што се наставка недавно обустављених археолошких радова тиче, на основу Закона о културним добрима, инвеститор радова дужан је да обезбеди све потребне услове за извођење заштитних археолошких ископавања.
С. Савић
Пројекат, опрема и новац
Археолошка истраживања и ископавања у надлежности су установа заштите и науке, а у складу са Законом о културним добрима. Осим сачињеног пројекта и документације о локалитету, стручног кадра и опреме, услови за исходовање дозволе за обављање археолошких ископавања су уговор с инвеститором о извођењу тих радова и доказ о обезбеђеном новцу.