Додељене Oктобарске награде и Новембарске повеље

Свечаношћу у Градској кући у Новом Саду и уручењем Октобарске награде и Новембараске повеље лауреатима, обележен је 23. октобар,

Дан особођења града у Другом светском рату. Професор др Жан-Пјер Лоц примио је титулу почасног грађанина Новог Сада, док су Музичка омладина Новог Сада, Удружење пензионера Новог Сада и новинар Ненад Ћаћић добили Октобарску награду, а мајстор Лајош Лукачи и директор Гимназије „Јован Јовановић Змај“ др Радивој П. Стојковић понели су Новембарску повељу. Лауреатима су награде уручили градоначелник Милош Вучевић и председник Скупштине града Здравко Јелушић, док су скупу присуствовали министри Ана Брнабић и Вања Удовичић, представници покрајинске и градске власти, верских заједница и градских институција.

– Данас причамо о посебним људима, о онима чији животи су пре 72 године узидани у нове темеље нашег града и који данас чине да наш град буде изузетан – рекао је Вучевић. – Јер, данас је 23. октобар – Дан ослобођења Новог Сада од фашизма. Дан у којем славимо слободу, сећајући се оних који су за њу дали своје животе, одајући пошту њиховим жртвама, поклањајући се њиховим сенима. Никада нећемо одустати од темељних вредности антифашизма и слободарства, као ни од борбе за бољи живот, бољи стандард, за сигурнију, безбеднију и модернију Србију и наш Нови Сад. Такође, данас честитамо Новосађанима и нашем пријатељу из Француске, који својим радом чине да Нови Сад буде најбоље место под сунцем, да буде град музике, град у којем се цене и поштују наши стари, једнако као и бриљантни гимназијалци, и људи од пера, град у којем наш сат с куле Петроварадинске тврђаве стално подсећа на то да је најважније да будемо људи.

Претходно је првак драме Српског народног позоришта Југослав Крајнов рецитовао песму Пере Зупца „Ово је тај град“, док су тамбураши извели песму „Мој Нови Сад“.
Директору онколошке болнице „Тенон“ у Паризу, интернисти-онкологу професору др Жан-Пјеру Лоцу уручено је признање почасног грађанина Новог Сада, чиме му је Град Нови Сад изразио захвалност и признање за немерљив допринос развоју у области онкологије и учвршћивање пријатељских односа између Новог Сада и Париза, односно Србије и Француске. О његовим активностима приказан је кратак филм, а потом се др Лоц обратио присутнима, међу којима је била и његова породица.

– Какав диван дан и какво дивно изненађење! – изјавио је том приликом др Лоц, да би други део говора прочитао на српском језику и побрао овације препуне Свечане сале. – Пре осам година први пут сам дошао у Србију и како сам сада срећан. Долазио сам 40 пута, открио сам народ, културу, музику, храну, вино... Данас сте ми учинили посебну част коју нисам очекивао, да постенам део вашег града. Наставићу да помажем својим скормним средствима.

Октобарском наградом одато је признање Музичкој омладини Новог Сада за пола века неговања и промоције квалитетних музичких садржаја фестивала НОМУС, и Удружењу пензионера града за 70 година социјално-хуманитарног и волонтерског рада. Новинар Ненад Ћаћић добио је високо градско признање за објективно и професионално новинарско извештавање и промоцију вредности Новог Сада и најзначајнијих манифестација, фестивала и приредби.

Новембарска повеља припала је директору Гимназије „Јован Јовановић Змај“ др Радивоју П. Стојковићу за дугогодишњи успешан рад којим је афирмисао квалитетан просветни кадар и посвећеност ученика стицању највиших знања и освајању домаћих и међународних признања, чиме је настављено неговање традиције те гимназије. Други добитник Новембарске повеље је мајстор Лајош Лукачи, који је то признање заслужио због вишедеценијске посвећености и преданог волонтерског рада на одржавању сата на Петроварадинској тврђави, једног од симбола Новог Сада.

У име награђених скупу се обратио др Стојковић, који је у емотивном говору истакао вредност слободе у којој се могу стварати вредности у свим сегментима друштва, истакавши да су сада „обасјане“ музика, занати, новинарство, социјални ангажман и просвета.

Октобарска награда Новог Сада додељује се за изузетна остварења у науци, култури и уметности, публицистици и новинарству, архитектури и градитељству, развоју нових технологија, заштити животне средине, просвети, спорту, здравству и хуманитарном раду. Може се доделити и ученику и студенту као појединцу или групи за заједничко остварење и резултате у научном или уметничком раду, као посебан вид друштвеног признања за стваралаштво младих на територији града.

Новембарска повеља додељује се грађанима или организацијама за неговање демократских традиција и јачање заједништва грађана Новог Сада, привредни развој, духовно стваралаштво, здравствену и социјалну заштиту, просвету, спорт, хуманитарне активности и испољавање храбрости у ванредним ситуацијама.

Октобарска награда додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада, док се Новембарска повеља додељује поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.

С. Крстић
 

Академија у Дому Војске

Свечана академија у организацији Градског одбора СУБНОР-а, а поводом 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, одржана је у Дому Војске. На Свечаној академији присутнима се обратио председник Скупштине града Новог Сада Здравко Јелушић, истакавши да „23. октобар за Нови Сад не представља само датум, већ камен међаш од ког се рачуна слобода у којој 72 године уживају генерације”.

- Они који су дали своје животе да слобода буде не само у Новом Саду већ и у целој Србији и Европи, нису то учинили узалуд. После ослобађања дошле су генерације које су овај град створиле онаквим каквим он данас јесте, генерације које су овом граду дале много - истакао је Јелушић.
 

Венци на Спомен-гробљу и споменику Новосадском партизанском одреду

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и председник Скупштине града Новог Сада Здравко Јелушић положили су венце на Спомен-гробљу и на споменик Новосадском партизанском одреду на Ченеју поводом 23. октобра – Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату. Венце су положили представници Војске Србије, чланови Градског одбора СУБНОР-а и делегација Резервних војних старешина.

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести