few clouds
20°C
25.07.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЈКП „Стан” добија приватног партнера на јавном огласу

02.08.2016. 21:46 11:39
Пише:

Град Нови Сад очекује да ЈКП „Стан” од 1. јануара наредне године окрене нову страницу послујући с приватним партнером

као друштво за посебне намене.

Председник Радне групе за санацију ЈКП „Стан” Радован Иветић каже да локална самоуправа очекује велики одзив домаћих и страних партнера јер ће оглас за избор приватног партнера бити доступан у земљи и иностранству.

– Очекујемо инвеститора који ће прихватити све дугове „Стана”, који с каматама износе више од 600 милиона динара, и чији ће удео у власништву „Стана” бити 70 одсто у односу на Град као оснивача предузећа – наглашава Иветић. – Уговор о јавно-приватном партнерству који би се потписао с ЈКП „Стан” важио би најмање десет година.

По његовим речима, Град Нови Сад с посебном пажњом ради на јавно-приватном партнерству јер први пут у Србији локална самоуправа тражи приватног партнера јавном комуналном предузећу пошто су до сада били позиви за концесије.

– Радна група за израду плана санције ЈКП „Стан” ради држећи се Закона о јавно-приватном парнерству и концесији. Изабран је консултант, али нећу рећи ко је то да не правим рекламу, и с њим је склопљен уговор. Пројекат јавно-приватног партнерства је при крају и о њему треба да добијемо мишљење Комисије за јавно-приватно партнерство именоване од Владе Србије. Уколико оно буде позитивно, документ ће се наћи на дневном реду заседања градског парламента у септембру. Ако га прихвате и градски одборници, следи израда пројектно-техничке документације ради објављивања огласа. Скупштина града требаће још једном да гласа када се после јавног огласа изабере најбољи приватни партнер – објашњава Иветић.

Он каже да је битно да инвеститор прихвати све дугове „Стана” јер Град Нови Сад није обавезан да опрашта дуговања.

– „Стан” има имовину и тржиште па нема отписивања дуга – истиче Иветић. – Приватни партнер ће уложити новац, положити гаранцију и направити план пословања у којем ће, између осталог, стајати и колико ће „Стан” имати запослених. Уколико буде вишка, обезбедиће новац за отпремнине.

Пред Привредним судом у току је поступак за увођење стечаја, али је рочиште више пута одлагано. Предстечајни поступак су покренили радници, између осталог и због неислаћених зарада, које ове године примају по четвртину месечно.

–Треба имати у виду да „Стан” дуго година тавори те да проблеми нису настали ођедном. Одустало се од реорганизације предузећа када се појавила идеја о јавно-приватном партнерству и понуда литванске компаније „Синивити”. Не можемо прихватити одговорност за лош материјални положај радника када месецима тражимо решење да „Стан” стане на здраве ноге – наглашава Иветић.

З. Делић

Пише:
Пошаљите коментар