Канализација најболнија тачка Кисача
Село Кисач, једино место у општини Нови Сад већински насељено Словацима, иако упорно ради на неговању своје историје, традиције и културе, мештанима се чини
као да се у њиховом селу ништа не дешава. Али, највише их мори непостојање канализације. Иако су радови почели пре две године, како је рекао председник месне заједнице Кисач Милослав Хрћан, до сад до краја није урађена ни прва фаза.
– Очекујемо посету директора ЗИГ-а да нам каже шта можемо очекивати, када би могао почети рад на другој фази – каже Хрћан. – То је велика инвестиција, пара је све мање, а раде се нови пројекти. Имамо велики проблем с атмосферским водама па нам неки делови села буду поплављени.
Кисачани су недавно добили нови пут у главној Словачкој улици, али је у плану да се уради и пут поред воћњака, који би био веза с Футогом, Руменком и Бачким Петровцем, што је, како сматра председник МЗ, једна од најбитнијих инвестиција. С друге стране, Кисачу недостаје омладински дом где би се млади окупљали те су принуђени на то да се друже у кафићима.
– У плану је да се изгради објекат који би имао велику салу у приземљу, а на спрату просторије за Друштво кисачких жена, два клуба пензионера и Црвени крст – каже Хрћан. – Такође, трудимо се буде што више манифестација, али нико није увек задовољан.
У Кисачу живи око пет и по хиљада становника, од тога су 80 одсто Словаци. Међу мештанима углавном нема проблема, нарочито када се организују неки фестивали, али увек постоје завист и сујета. Када се ништа не ради и не дешава, сви то критикују, а када се нешто и организује, онда се траже замерке, пожалили су нам се неки Кисачани. Да би имали што мање разлога да се жале, Културни центар у последње време даје свој максимум на побољшању квалитета, али и квантитета, разних културно-уметничких програма.
– У циљу нам је да проширимо културу на целу словачку заједницу – рекао је нови директор КЦ Павел Сурови, који је у свом селу успео да организује неколико нових изложби, док је на помолу и нова манифестација, први фестивал ношњи. – Представићемо традиционалне ношње Словака из целе Војводине. Учешће нам је потврдило 32 места, а осим музичког програма, организоваћемо и две изложбе, које су за сад изненађење. Планирамо да тај материјал прерасте у књигу која ће да репрезентује град Нови Сад и помогне му да постане Европска престоница културе 2021.
Осим те новине, током целе године Кисач је богат разним манифестацијама попут најпосећенијег дечјег фолклорног фестивала „Златна брана”, Међународног фолклорног фестивала „Шајкаши”, ту је Гитаријада, Дан Кисача, Дан кисачке сарме у организацији Друштва кисачких жена, док је у октобру Кисачки спевник, такмичење у певању, а у новембру Фестивал позоришта. У свему томе, као и у осталим активностима, имају пуну подршку Града Новог Сада, Градске управе за културу и Градског већа за културу.
– У Културном центру имамо 200 аматера активних у фолклорној, позоришној и певачкој групи, који репрезентују Кисач на седам словачких фестивала у Војводини, а који су од националног значаја – поносан је Сурови, додајући да је у плану нов пројекат који подразумева изградњу објекта у кисачком парку, који би служио за одржавање фестивала. – Желимо и да реконструишемо простор у Културном центру да би зграда изгледала модерније. Такође је важно што свим удружењима дајемо своје просторије бесплатно, као и прибор који им је неопходан. Тако да, ко жели да ради, увек има простора.
Л. Радловачки