Казне за несавесне таксисте

Новосадски таксисти дужни су да ускладе цене и мерне инструменте с новим ценовником, који, по закону, регулише Град, најкасније до 20. фебруара, по речима главног инспектора за саобраћај

и путеве при Градској управи за инспекцијске послове Синише Вујиновића. Реч је о једној од мера које прописује Одлука о такси превозу путника града Новог Сада, која се примењује од 25. јануара ове године. О томе да ли се новосадски таксисти заиста придржавају обавеза и правила које доноси та одлука, као и важећег Закона о превозу путника у друмском саобраћају, брине Саобраћајна инспекција. Контроле су већ кренуле, самостално организоване или у сарадњи с радницима МУП-а.

– У дневним и ноћним акцијама у току прошле недеље искључили смо два такси возила из саобраћаја на десет дана јер нису имала TX таблице, при чему су од возача привремено одузете саобраћајна дозвола и регистарске таблице – објашњава Вујиновић. – Поднета је прекршајна пријава против лица које је затечено на релацији Нови Сад – Футог да у путничком возилу има таксиметар као грађанин, а није имало таблу и путнике. Осим тога, било је и пет прекршајних налога за превознике – један возач је оставио такси на одстојању мањем од сто метара од стајалишта, други
није имао решење о испуњењу услова за возило, а остали су паркирали на аутобуском стајалишту ЈГСП-а. Таксисти запослени у привредним друштвима често су затицани на радном месту с непотпуном документацијом. 
 
У зависности од откривених прекршаја, по Вујиновићевим речима, мере су различите – привремено одузимање такси возила до правоснажне пресуде, искључење такси возила из саобраћаја на десет, 30 или 90 дана, сачињавање записника на основу којег се покреће прекршајни поступак, као и новчана казна у фиксном износу путем издавања прекршајног налога. Вујиновић додаје да проблема има и надлежни су их свесни те улажу „максималне напоре на њиховом решавању”. 
 
– Сталним контролама такси превозника и присутношћу на терену се дестимулише непрописан рад такси превозника те ће се у наредном периоду контроле наставити, а уколико инспектори открију било који прекршај из области такси превоза путника, починиоци ће бити процесуирани подношењем одговарајућих прекршајних пријава – каже наш саговорник. 
 
Подсетимо, по важећој градској Одлуци о такси превозу путника, као и у складу са Законом о превозу путника у друмском сабраћају, да би почео да ради, таксиста мора да буде заведен у Регистру привредних субјеката за такси делатност, да има уписану претежну делатност „такси превоз”, као и да од надлежне општинске, градске управе, односно управе надлежне за послове саобраћаја, исходује одобрење за обављање такси превоза на основу којег може почети да таксира. Потребну дозволу издаје надлежна локална самоуправа путем својих надлежних органа.
Д. Ристић
 
По џепу од 10.000 до 300.000
За непоштовање одредбе којом се регулише такси превоз у Новом Саду најмања новчана казна за правно лице износи 100.000 динара, а за одговорну особу у правном лицу десет пута мање. Казне за такси предузетника су од 20.000 динара навише, а за такси возача запосленог у привредном друштву од 10.000 или 20.000 динара, у зависности од прекршаја. У случају да се новац уплати у року од осам дана, плаћа се половина износа. Законом о превозу путника у друмском саобраћају предвиђене су веће новчане казне – за правно лице од 100.000 до 300.000 динара, за одговорно лице у правном лицу од 50.000 до 150.000 динара, за такси предузетника од 50.000 до 200.000 динара, а за физичко лице од 50.000 до 150.000 динара.
 
EUR/RSD 117.1109
Најновије вести