Концертна дворана као опште добро

Нова Балетска и Музичка школа с концертном двораном пројекат је који обе школе већ дуго ишчекују, а њиховом изградњом тај део Лимана, али и цео град, добиће јединствени уметнички центар.

Балетска школа, чији проблеми с простором трају већ неко време, тада ће коначно добити одговарајући број сала за вежбање, библиотеку, просторију за чување костима, као и сав остали неопходни простор. Ипак, обема школама највише ће значити, како каже директорка Балетске школе Сања Вучуревић, концертна сала, која ће ученицима омогућити више наступа, а културној сцени Новог Сада пружити богатији културни живот и приступачнији простор за независне уметнике.

– Градња нове зграде свакако значи много за обе школе, с обзиром на то да су се обе нашле у проблему након враћања зграда и Закона о реституцији – каже Сања Вучуревић. – На територији некадашње Југославије нико, осим Словенаца, није наменски зидао Балетску и Музичку школу. Због тога, свима нама који смо укључени у пројекат то представља изазов. Најважнија је концертна дворана, коју ће користити обе школе, јер Нови Сад тренутно нема простор где би наши ученици могли што чешће да излазе на сцену и бораве на њој. Нова зграда ће, тако, решити многе наше проблеме, почевши од организације догађаја као што су такмичења или концерти поводом различитих празника… Наравно, моћи ћемо и много више да сарађујемо с ученицима Музичке школе, што је и основна идеја.

Балетска школа у Новом Саду, која пружа могућност за основно, али и средње образовање, постоји од 1947. године, а смештена је у згради у Јеврејској улици, коју изнајмљује од Јеврејске општине, а у којој су данас доста стешњени. У готово седамдесет година постојања, знатно се проширивала, те је 2003. године Средња балетска школа отворила два нова смера – за савремену игру и за народну игру. Самим тим, број ученика се повећао, као и потреба за простором.

– Све то, а највише слух Града и Покрајине, утицало је на то да се крене у тако велики пројекат као што је градња тог уметничког центра – каже Сања Вучуревић.

Ипак, док се не заврше све три предвиђене фазе градње, која би требало да траје три године, ученици и наставници Балетске школе упућени су на Српско народно позориште, које им уступа сцену у оквиру дугогодишње сарадње, а повремено и Позориште младих. Ипак, Сања Вучуревић напомиње да то није довољно, нити омогућава будућим балетанима и балеринама све потребне услове.

– Ако желимо да се балетска уметност код нас развија и да идемо у корак с временом, морамо мислити и о простору где ће та деца наступати. Догодине Балетска школа је домаћин Републичког балетског такмичења, које се одржава сваке две године. Ако нам неким случајем СНП не уступи малу сцену, у проблему смо. Ради се о најмање 150 учесника и иностраном жирију, који морају имати одговарајући простор за смештај и за такмичарски програм – наглашава  директорка Балетске школе.

У новој згради ученици ће добити више балетских сала и гардероба, као и просторију где ће моћи да седну у паузама и поједу нешто, што је, имајући у виду њихов захтеван распоред, нарочито средњошколаца који су ту по цео дан, веома значајно. Као каже наша саговорница, то неће бити класична школа, те ће у великој мери допринети читавој околини, а сам део око објекта биће култивисан зеленилом и клупама, без ограђеног школског дворишта те ће тај простор моћи да користе и станари околних зграда, као и остали суграђани, а спортски терени који су ту стајали пре градње, биће враћени. Иако на истом плацу, Сања Вучуревић каже да ће нове Балетска и Музичка школа остати засебне, повезане концертном двораном, те неће бити интегрисања у једну велику установу. Нови простор значи и нове могућности те наша саговорница каже да је већ у плану проширење капацитета основне школе да би се одатле могао црпсти што бољи квалитет за даље школовање. Више места за упис ђака у неки од три постојећа средњошколска смера – класичан балет, савремена игра и народна игра – оставља се за неко време јер то, по речима наше саговорнице, повлачи много других питања. 

Д. Ристић

Имена која треба запамтити

Протекла школска година у новосадској Балетској школи била је, по речима директорке Сање Вучуревић, једна од најуспешнијих од 2011. године, када је донета стратегија о квалитетнијем и озбиљнијем раду са ђацима. Ове године ученици и наставници побрали су плодове свог рада те је Балетска школа у Новом Саду на овогодишњем Републичком такмичењу добила чак 42 награде, од чега чак осам првих. Међу њима, четири је лауреата – Дејана Бајић и Катарина Зец са Смера за класични балет и Милица Мучибабић и Теодора Вујков са Смера за савремену игру. Међу првонаграђенима био је и талентовани основац Алекса Жикић, који је сада ученик првог разреда Средње балетске школе, на Смеру за класични балет.

– Почетком јула, Алекса је с Катарином Зец и Дејаном Бајић ишао и на веома значајно међународно балетско такмичење у Загреб, на којем је био изузетно запажен те је добио двонедељну стипендију на Балетској академији у Будимпешти – каже Сања Вучуревић. –Катарина Зец је освојила трећу награду, а Дејана Бајић диплому за изузетно учешће. Ти успеси су и нама потврда да се квалитетно ради с децом.
 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести