Креативни дистрикт у области културе

Нацрт плана детаљне регулације простора Кинеске четврти са Чешким магацином је на јавном увиду током децембра.

Та градска четврт била је својеврсни адут у две успешне градске канидатуре за европске престонице културе и младих, а како каже архитекта др Дарко Полић из Завода за урбанизам, управо је одлука да Youth Creative Polis – Омладински креативни град – буде смештен у Кинеској четврти један од разлога за њено спасавање и уређење.

Полић наводи да је План детаљне регулације Кинеске четврти са Чешким магацином документ који, у складу са законским одредбама, одређује оквирну намену простора, начин изградње и обнове објеката и простора, решавање снабдевања доступном инфраструктуром, уз све неопходне услове надлежних јавних комуналних предузећа, Завода за заштиту споменика културе, Завода за заштиту природе и других институција чије делатности имају везе с предметним простором.

– Планом се први пут постојећи објекти препознају као потенцијал за развој те локације – објашњава Полић. – План је тако дефинисао да намена објеката и простора Кинеске четврти буде у домену културе, креативних и културних индустрија, друштвеног и омладинског активизма. Такође су дефинисане смернице за обнову објеката, које морају да обезбеде везу с индустријским наслеђем којем припада Кинеска четврт.

Предвиђено је да Четврт, која је сад без потпуне и квалитетне инфраструктуре, добије нове прикључке и да тако буду решени проблеми са струјом, телекомуникацијама, водом, канализацијом и грејањем.

– Планира се и уређење јавних и зелених простора. Изградња нових објеката висине до два спрата планира се према насипу, на месту складишта која су у лошем стању. Постоји могућност поправки или замена и других објеката који су планирани, ако вештак процени да је то неопходно. Нови објекти могу подсећати на индустријску архитектуру, али могу бити и савремене. Сви објекти морају да буду енергетски ефикаснији него сада, а могући су еколошки начини снабдевања енергијом, зелени кровови и слично – каже Полић.

Што се тиче Омладинског креативног града, Полић наглашава да ће тај концепт, осим подстицаја рада омладинских и студентских удружења, помоћи и омладинско предузетништво, уметничко и културно стваралаштво у просторима који ће за њих бити планирани. План детаљне регулације основ је за успостављање креативног дистрикта Новог Сада, а по Полићу, процедуре и правила његовог функционисања биће посебно дефинисани.

– У тексту плана који је на јавном увиду до 30. децембра између осталог се каже и да се комплекс фабрике „Петар Драпшин“, познат као Кинеска четврт, планира као креативни дистрикт у намени културе, пословања, образовања, грађанског активизма, туризма и других пратећих делатности. Делатности у вези с креативним индустријама обухватају продукцију из различитих области уметности, старе занате, услуге из области информисања, комуникација, рачунарског програмирања и других информатичких делатности, архитектонског пројектовања, научноистраживачке делатности из области културе и креативних индустрија, дизајна, моде и других. Као пратеће намене, могу се планирати угоститељски и мањи хотелски смештајни капацитети у објектима у којима је то утврђено посебним правилима – напомиње архитекта др Дарко Полић.

Он наглашава да би Нови Сад таквим приступом увео добру праксу у савременом урбанистичком развоју – у овом случају кроз културну намену.

– Ретка је пракса да се принципи одрживог развоја примене у просторном и обликовном развојном планском концепту па тек онда, као најбољи могући, понуде потенцијалним инвеститорима. У случају Кинеске четврти, опште обликовање, капацитети простора и објеката јесу релативно мали и у складу с карактером и потребама Новог Сада. Да бисмо очували карактер простора и изузетност локације између Лиманског парка и Дунавца и Штранда, дефинисане су детаљне смернице за изградњу објеката, а будући инвеститори ће се уклопити у плански оквир – казао је Полић, и додао да се већ преговара са заинтересованима за улагање у Четврт, чији се планови уклапају у концепт креативног дистрикта и задате планске смернице.

Пошто је Нови Сад Европска омладинска престоница већ 2019. године, поставља се питање на који начин ће Град спровести планове у дело.

– Након усвајања плана, уследиће процеси који ће утврдити акционе планове за његову реализацију. Пошто је та титула, и титула Европске престонице културе, резултат великог труда и напора, у овом периоду се морају оформити тела која ће, у име Града, руководити свим процесима обезбеђења квалитетног и одрживог решења у најбољем интересу града и грађана, односно свих који ће од Кинеске четврти направити добар и успешан модел омладинског и грађанског креативног дистрикта – појаснио је Полић.

Док је нацрт плана у законској процедури пред гласање у Скупштини града, за сада није познато на који начин и којим темпом ће Град подизати Омладински центар. Из Градске куће кажу да ће, пошто су две нове градске управе (за грађевинарство и за имовину) и даље у процесу трансформације из Завода за изградњу града и „Пословног простора“, више детаља бити познато након Нове године. Евидентно је да ће град формирати стручни тим који би требало да води рачуна о подизању нове градске креативне четврти.

С. Крстић
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести