Лимун достигао астрономску цену

За килограм лимуна на новосадским пијацама и у супермаркетима у последње време треба издвојити право мало богатство. То јужно воће у нашем граду

 може се  наћи по 330 до 370 динара килограм.
Како се може чути од трговаца, таква ситуација није нимало случајна, и диктира је светско тржиште. Наиме, берба лимуна у Грчкој почиње у септембру па је због тога држава принуђена на то да тражи нове добављаче, и проналази их у Аргентини, Бразилу и Турској, што узрокује више цене транспорта.

То искоришћавају велики трговински ланци у Европи који „пумпају“ цене како им одговара. По наводима Привредне коморе Србије, узрок високим ценама је и гљивично обољење које изазива црне пеге на кори агрума.Било како било, таква ситуација погађа и трговце и потрошаче. Највише се осећају погођеним трговци на пијацама, који истичу да је потражња за тим воћем ниска читаве године, а поготово сада. 

По речима продавца с Рибље пијаце Милорада Грозданова, зарада од тог воћа је практично немогућа због услова које постављају добављачи с Кванташке пијаце.
– Због тога, логично је да се јефтиније воће боље продаје – рекао је Грозданов. – Најбоље иду брескве, шљиве и лубенице. Радо људима излазим у сусрет па снижавам цену робе и до 30 динара. Ипак је цена та која одлучује.

Тешко се сналазе и купци. Међу њима је и пензионерка Светлана Јанковић, која, без обзира на цену, због здравља купује по два-три лимуна.
– За нас, пензионере, с обзиром на примања, сваки динар је битан – каже Светлана Јанковић. – Због тога, пре сваке куповине упоређујем цене и гледам шта је на акцији. Купујем од свега по мало, колико могу.

Слична ситуација била је и лане у исто време јер је то доба смене сезона берби у земљама Медитерана и Јужне Америке па се мањак тог агрума и трошкови транспорта из прекоокеанских земаља неминовно одразе на његову цену.

С. К. – Ј. Р. – К. Д.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести