Неопходан смештај за децу-жртве
Изградња објекта намењеног смештају деце с проблемима у понашању на Клисанском путу изазвала је бурна реаговања тамошњих становника, који су своје ставове и мишљења изразили
и на трибини која је у среду одржана у месној заједници Слана бара, када је, начелно, договорено да то буде прихватилиште за децу - жртве трговине људима. Из Центара за социјални рад стигло је саопштење у којем се наглашава да Град Нови Сад и Центар нису одустали од намере да се у будућности нађе одговарајуће решење и за прихватилиште за децу с проблемима у понашању.
„Након консултација с надлежним институцијама, добили смо информацију да на територији Републике Србије постоји проблем недостатка прихватилишта за децу - жртве трговине људима и да постоје бројне препоруке међународних инстанци да се такво прихватилиште отвори у Србији”, наводи директор Центара за социјални рад Ненад Драшковић у саопштењу.
„Отварањем таквог прихватилишта Град Нови Сад унапредио би ниво социјалне заштите на нивоу целе државе. На трибини одржаној тим поводом, грађанима Клисе је предочено да је информација о капацитету од 500 корисника прихватилишта нетачна, већ да се ради о максималном броју од 17 корисника. На скупу су договорени даљи кораци у реализацији изградње и отварања прихватилишта.
Из Центра за социјални рад проследили су нам и допис који је Центар за заштиту жртава трговине људима упутио градоначелнику Сада Милошу Вучевићу.
„Поводом информација о томе да је Нови Сад заинтересован за успостављање услуге прихватилишта за децу - жртве трговине људима, Центар за заштиту жртава трговине људима, као државна институција која у Републици Србији координира све надлежне субјекте пружања услуга социјалне заштите жртвама трговине људима, желимо да истакнемо значај успостављања прихватилишта таквог типа. Наиме, Закон о социјалној заштити (члан 41, став 2, тачка 7) дефинише децу – жртве трговине људима као кориснике права или услуга социјалне заштите”, наводи се у допису.
С обзиром на то да је Република Србија потписница европске Конвенције о борби против трговине људима из 2005. године, сва дешавања код нас прати експертско тело „Грета”, које је основано при Савету Европе управо ради контроле имплементације поменуте Конвенције.
„У поглављу о помоћи жртвама трговине (тачка 19) дата је препорука надлежнима у Републици Србији да је ’потребно обезбедити одговарајући смештај за децу-жртве, као и одговарајуће програме за њихову реинтеграцију’.
Стога ’Грета’ континуирано тражи од надлежних органа РС извештај о реализованим активностима по датим препорукама, а управо у овом тренутку ради се извештај за који је рок достављања фебруар и који ће у мају бити брањен у Стразбуру”, наглашено је у допису Центар за заштиту жртава трговине људима.
Такође, у извештају Европске комисије о напретку Србије у процесу придруживања ЕУ, објављеном у новембру 2015. године (за поглавља 23 и 24 у делу који се односи на борбу против трговине људима) апострофира се „недостатак специјализованих смештајних капацитета за децу – жртве трговине људима”.
С. С.