Нови Сад кроз 36 кадрова

Фотографија као хоби окупирала је четрдесетогодишњег Дејана Чавића од школских дана, а временом је хоби прерастао у истинску љубав. Страствено бележење кроз објектив

старог језгра града и његових знаменитости, недавно је преточено у изложбу названу „Нови Сад кроз 36 кадрова”, чија је поставка у току у Историјском архиву града Новог Сада (Филипа Вишњића 2) и трајаће до 15. октобра.

– Фотографијом се бавим аматерски, пошто сам запослен у Фонду ПИО, а сваки слободан тренутак углавном користим да објективом забележим неки занимљив угао нашег града – каже Чавић. – Мој реалистички приступ тумачи се на разне начине, али управо сам из непосредног искуства у разговору са становницима других земаља закључио да о Новом Саду не знају ништа док им не споменем „Егзит”. Свестан лепота нашег града, схватио сам да им на једноставан начин можемо понудити кадрове наших најпознатијих грађевина, по чему би, такође, могли да запамте и створе асоцијацију на Нови Сад.

Бројка 36 буни бројне посетиоце, а Чавић објашњава да је све потекло из времена када је, попут многих, махом старијих колега, почео да фотографише црно-белим аналогним апаратом који је имао филм с 36 снимака.

– Никада се нисам оптерећивао бројем фотографија и тема. Некада сам инспирацију налазио лако, а некада сам на добру фотографију чекао недељама. Ипак, временом се накупило поприлично материјала и онда сам се, руководећи се сопственим критеријумима и схватањима, определио за 36 снимака насталих у претходних 36 месеци, које сам преточио у изложбу – истиче наш саговорник.

Дунавски парк, Бановина, новосадске цркве, тргови, Петроварадинска тврђава, споменик Светозару Милетићу, забележени из различитих углова, у разним периодима дана и године, у потпуно другачијим временским условима, посматрани кроз објектив Дејана Чавића, дају Новом Саду посебну драж.

– Од свих фотографија најдража ми је она која приказује рађање дана, забележеног с Лимана, дела града у којем сам одрастао – истиче Чавић.

Занимљиво је и то да је Чавић победио на овогодишњем конкурсу за најбољу фотографију која би требало да представља плакат града Новог Сада, у организацији „Фото-маратона” и „РФ 123”.

– Награду, пут у Будимпешту, искористио сам са задовољством, али ми није јасно због чега победничка фотографија није заживела на плакату у било којој форми и у било чијем издању. Образложење нисам добио, а поента је у томе да плакат заживи, буде предочен не само овдашњој јавности, већ и ван граница Новог Сада и Србије. Онда ће цела прича добити пун смисао – каже Чавић, додавши да за сада не размишља о некој будућој изложби, али верује да ће прилику да виде „Нови Сад кроз 36 кадрова” добити и становници неких других градова.

С. Савић

 

Историјске теме, улазница за уметнике

По речима директора Историјског архива града Петра Ђурђева, та установа периодично ће пружати прилику и свој простор уступити свима који се на разне начине баве тематиком и историјом Новог Сада.

Управо је тај оквир интересовања Дејану Чавићу био улазница да свој опус предочи суграђанима у објекту који у старом делу Новог Сада, Подбари, још увек „мирише на ново”.

– У плану нам је да организујемо изложбу о српском песнику, драматургу и редитељуЖарку Васиљевићу, а следеће године и о великом јубилеју – три века Алмашког краја – наговестио је део планова Ђурђев.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести