Новосађани пију добру воду
На основу микробиолошких и физичко-хемијских анализа 558 узорака воде за пиће из Фабрике воде и водоводне мреже ЈКП „Водовод и канализација”,
током марта утврђена је здравствена исправност 98,39 одсто (549), односно микробиолошка исправност 98,75 одсто (551) и физичко-хемијска исправност 99,64 одсто (556) анализираних узорака – предочила је јуче лекар специјалиста хигијене др Милка Поповић с Института за јавно здравље Војводине на редовној месечној конференцији за медије о стању животне средине и исправности намирница у Новом Саду.
Контролом здравствене исправности воде за пиће из осам јавних бунара на територији града, утврђена је физичко-хемијска неисправност. Реч је о бунарима у Улици 1.300 каплара, на углу Народног фронта и Шекспирове, код „Спенса”, на бунару „Снежна Марија” на Текијама, на бунарима на Рибарском острву код ресторана и испред Удружења риболоваца и у Улици Алберта Томе.
– Микробиолошка неисправност воде за пиће уочена је код бунара „Снежна Марија” и на Рибарском острву код ресторана, те се њихова употреба не препоручује – рекла је др Поповић.
Мерења су показала да је највећа дневна бука на Салајци (у Партизанској улици – 66,8 дБ(А), вечерња на Салајци – 64,9 дБ(А) и на Булевару Михајла Пупина – 65 дБ(А), а ноћна на Новом насељу – 50,2 дБ(А).
– Најниже вредности дневне буке током фебруара утврђене су на Новом насељу – двориште вртића „Гуливер” – 62,4 дБ (А) и на Сајмишту – 62,2 дБ(А), вечерње у Змај Јовиној улици – 60,2 дб(А) и на Сајмишту – 60,8 дБ(А), а ноћне на Новом насељу – 50,2 дб(А), те из приложених података видимо да су најбучнији делови града Змај Јовина улица – 71,1 дб(А) и Салајка – 70,5 дб(А), а најтише је Ново насеље – 61,5 дБ(А) – нагласила је др Поповић.
Лабораторијска анализа здравствене безбедности и квалитета 123 узорка хране показала је да у шест контролисаних намирница (4,9 одсто) параметри безбедности или квалитета нису били усклађени с важећом законском основом.
С. Савић
Више оболелих од заразних болести
– Од 15. марта до 19. априла ове године у Војводини је регистровано 7.295 случајева заразних болести које по важћим прописима у нашој земљи подлежу обавезном пријављивању. То је 13,5 одсто више у поређењу с истим периодом претходне године – рекла је лекар специјалиста епидемиологије прим. др Светлана Илић говорећи о стању у вези с епидемиолошком ситуацијом заразних болести у покрајини.