Новосадска хронологија

Лист „Дневник” и издавачка кућа „Прометеј” покренули су акцију у оквиру које сваког дана награђујемо

једног читаоца књигом посвећеном Новом Саду. Повод је скори излазак из штампе хронологије Владимира Врговића „Нови Сад 1970–1990”, субјективне историје града која се умногоме наслања и на писање „Дневника” из тих година, а доноси приче о интересантним личностима, догађајима, урбанистичком развоју, разним појавама, предузећима, топонимима...

У недељном броју објављиваћемо делове хронологије, а сваког радног дана ће најбржи читалац, који се јави на телефон књижаре „Мост” (Змај Јовина 22, 021/529-899) између 13 и 13.15 часова и потом дође с актуелним примерком „Дневника”, на поклон добити књигу Небојше Татомира „Анђелов додир”.

 

Било је то у нашој вароши... 1954. Године

с 31. децембра чак шест од седам биоскопа има представу од 22 сата.

с 21. децембра Комисија Градског саобраћајног предузећа за перспективни развој градског саобраћаја на својој седници опредељује се за тролејбуски саобраћај, као замену за постојећи трамвајски. Истог дана и Раднички савет ГСП-а доноси одлуку да се приликом замене трамвајског саобраћаја уведе тролејбуски саобраћај уз проширене садашње линије.

с Крајем новембра Фото-клуб „Славко Воркапић” мења име у „Бранко Бајић”

с 20. новембра свечано су отворени факултети у Новом Саду. Декан Филозофског је Младен Лесковац, а Пољопривредног др Лазар Стојковић.

с 22. октобра на свечаној седници одборника Градског већа и Већа произвођача поводом десетогодишњице ослобођења града, основан је Музеј града.

с 21. октобра настаје Трибина младих, када је одржан први програм Омладинске катедре при Народном универзитету, под руководством Милете Павлова. Било је то „Вече младе војвођанске поезије”, на којем су учествовали Мирослав Антић, Флорика Штефан, Михал Бабинка, Бранислав Купусинац...

с 15. септембра у Општинском суду у Новом Саду почело је суђење коловођама групе „Црна легија”. Коловође су: Рада Славнић, Андрија Совиш Мандро, Михаљ Ердеши Центи, Ђерђ Молнар, Михаљ Косо, Јакоб Паличко, Шандор Асталош, Павле Балог, Иван Девалд, Петер Јунг, Бела Киш, Јанош Серза и др. Суђење је трајало сваки дан од среде, 15, до суботе, 18. септембра, а пресуде су изречене у уторак, 21. септембра.

с 22. августа, у недељу, на Бећарцу се удавило троје купача.

с 13. августа је завршена нова стамбена зграда на углу Максима Горког и Стевана Мусића, прва у том крају после рата. У њу се уселила нова градска елита, судије, тужиоци, директори неких значајних предузећа…

с 11. августа „Дневник” описује туче на Детелинари. Банда себе назива „Дивљи запад”, појављују се тетоваже с именом банде, а момци тренирају бокс. Поприште туча је кафана „Мексико”. Стари Новосађани се сећају и милиције на коњима, наоружане шмајсерима, пред „Мексиком”. Много година касније кафана ће се звати „Колубара”.

с 4. августа у „Дневнику” се спомиње Школа играња „Каћански” у Пап Павла, игранке су четвртком, суботом и недељом. Игранке су ретко без туче, окршаји су често крвави, лете столице, а користе се и боксери, па и ножеви.

с Крајем јула у Новом Саду је висок водостај Дунава, на неколико места су мање поплаве, а у Шангај се може само чамцем.

с 23. јула пронађен је костур испод Изложбене дворане Матице српске (у Улици Матице српске 1). Стручњаци тврде да је то низак терен и некад је ту била велика бара, а на таквом тлу никада није формирано гробље.

с Током јуна у Дунавском парку ради чувар у лепој зеленој радној униформи и не дозвољава чак ни малој деци да газе траву. Увече из парка избацује младе парове из завучених места.

с Крајем маја у граду су, због нехигијене, два велика тровања овчијим сиром, сиром с Футошке пијаце отровано је 20 особа, а оним с Рибље пијаце 51.

с 21. маја, на 22. седници Народног одбора града Новог Сада, последња, 22. тачка дневног реда, гласи: „Доношење решења о формирању Градске државне архиве”. Тада је Архив града Новог Сада угледао свет.

с Почетком маја настављена је изградња Дечје болнице, прекопута улаза у Главну покрајинску болницу.

с 14. марта Народна техника се усељава у зграду на Лењиновом тргу, у којој остаје следеће пола века.

с Током марта Градско веће мења називе улица, Александра Ранковића у Народних хероја, а Едварда Кардеља у Булевар револуције.

с 28. фебруара Радио Нови Сад добија нови 100-киловатни предајник на нова таласној дужини – 236,6 метра. Антена је висока 120 метара и налази се на згради Електроцентрале – код стадиона ФК „Војводина”. Почео је да ради и ИИ програм Радио Нови Сада, и то само ујутро, а намењен је за иностранство.

с Половином фебруара је завејана цела Војводина, међуградски саобраћај је у прекидима, а фудбалско првенство је нередовно. На пијацама и даље функционише точење алкохола на чаше.

с У јануару је почела изградња станова у Платоновој улици. Попуњавање простора Малог Лимана се наставља.

с Новогодишњи број „Дневника” препун је реклама, има их на 16 листова. Три године раније због несташице хартије у земљи те новине штампане су на четири стране. У ову годину град је ушао с 83.233 становника.

С. Савић

(Фото: архива Дневника)

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести