Обнова тврђаве и уређење зона за инвеститоре

Јавна расправа о Нацрту стратегије одрживог развоја града од 2016. до 2020. године, документу који је урадила Канцеларија за економски локални развој (КЛЕР), траје до 4. децембра.

У месним заједницама

грађани, удружења, заинтересована правна и стручна лица могу погледати Нацрт и своје предлоге, мишљења, сугестије и предлоге оставити у гласачким кутијама.

У документу КЛЕР је навео више од 150 инвестиција које требају Новом Саду и околиним местима, а издвојено је педесетак приоритетних. Као прво, то је рехабилитација комплекса Петроварадинске тврђаве, коју би од 2016. године до 2020. радио Градски завод за заштиту споменика културе и Завод за изградњу града, а вредност радова процењена је на милијарду динара. И уређење Позоришног трга спомиње се као важно, а у Нацрту је написано да је за то потребно 150 милиона динара. Уређење Позоришног трга радило би се од наредне године па до 2018. и носилац пројекта био би ЗИГ.

Што се тиче унапређења и заштите животне средине, изградња постројења за пречишћавање отпадних вода у Бегечу је на првом месту у односу на друге предлоге. Изградња те комуналне инфрастукутре трајала би годину, од 2016. до 2017, а инвестиција је вредна 225 милиона динара. У домен екологије спада и успостављање регионалног система управљања отпадом за Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас, с изградњом регионалног центра. Период за изградњу је пет година, од 2016. до 2020, а за то је потребно 3,4 милијарде динара, што би финасирале наведене општине посредством јавно-приватног партнерства.

Нацртом је предложено и опремање радне зоне „Север 4”, а за 2016. годину за то је намењено више од милијарду динара. Осим те зоне, Нацрт предлаже да током наредне године буде уређено и земљиште за уступање инвеститорима на локацији где је сада расадник ЈКП „Градско зеленило”. За то треба 360 милиона динара. За инвеститоре је намењена и радна зона „Север 1”, те Римски шанчеви, а рок да се тај потес уреди је период од 2016. до 2020. године.

КЛЕР је навео да би „Зохигијена” требало да буде носилац два пројекта: управљање популацијом напуштених животиња и управљање отпадом житотињског порекла. Први пројекат коштао би 600 милиона динара, а други 290, а реализовали би се у наредних пет година. Предложена је и адаптација јавног осветљења од 2016. до 2018. године за 300 милиона динара.

И пројекти изградње јавних гаража се набрајају као нешто што треба нашем граду. У питању је јавна гаража у центру града, на потесу Шафарикова–Успенска, коју би радио „Паркинг-сесвис” путем јавно-приватног партнерства. План за изградњу те и подземне гараже у Улици Модене за 250 возила је од 2017. до 2020. године. Спомиње се и потреба за надземном гаражом за паркирање поред Музеја Војводине са стотину места, чија би изградња, по Нацрту, требало да почне већ наредне године.

У наредних пет година треба извести и грађевинске радове у две основне школе, односно надградити ОШ „Иво Лола Рибар” и доградити ОШ „Никола Тесла”. Граду је потребна и нова зграда Музичке школе „Исидор Бајић” и Балетске школе с концертном двораном, а Петроварадину спортска хала.

Треба изградити и зграду Завода за хитну медицинску помоћ, за шта је у Нацрту наведено да ће Град издвојити више од 514 милиона динара током наредне две године.

Нацрт је објављен на сајту Града, а сугестије се могу слати и на имејл-адресу клер­новисад.рс.клер­новисад.рс или, у писаној форми, на адресу Трг слободе 1, Нови Сад, Канцеларија за локални економски развој. 

З. Делић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести