Одлука о европској престоници културе 13. октобра
Кандидатура Новог Сада за европску престоницу културе 2021. године представљена је у Информативном центру ЕУ у Београду, где су о њој говорили председник
Организационог одбора „Нови Сад 2021” Немања Миленковић, члан Градског већа за културу Далибор Рожић и саветница у Министарству културе задужена за европске интеграције у области културе Мирослава Турковић. Нови Сад и Херцег Нови пласирали су се у финале за избор културне престонице Европе у конкуренцији земаља у процесу придруживања ЕУ, а победник ће бити проглашен 13. октобра у Бриселу. Презентацији су присустовали чланови дипломатског кора, представници културних институција и невладиних организација.
– Нови Сад карактерише импозантно културно-архитектонско наслеђе, у њему су смештене неке од најстаријих и најзнаменитијих установа које су утемељиле развој културе у нашим крајевима генерално, али је то и град који негује савремено културно стваралаштво – казао је Далибор Рожић. – Приликом рада на апликацији, увели смо суштинске позитивне промене у култури нашег града. Ту пре свега мислим на усвајање Стратегије развоја културе у Новом Саду, на покретање дијалога с независном културном сценом, али и другим посленицима у културном животу града и уопште, створили смо амбијент да култура добије централно место у друштвено-политичком животу.
Уколико Нови Сад понесе титулу, биће то први пут да град из земље која није чланица ЕУ буде проглашен европском престоницом културе. Један од основних циљева пројекта „Нови Сад 2021” је реинтеграција Србије у европски културни простор и јачање културних веза с европским уметницима, организацијама и културним менаyерима.
– Програмски концепт кандидатуре има изражену европску димензију – истакао је Немања Миленковић. – Четири симболичка моста и осам тема који су стављени у фокус кандидатуре, важни су не само за Нови Сад него и за целу Европу. Путем нових „мостова”, град Нови Сад ће представити, али и ојачати, своје капацитете и потенцијале.
По његовим речима, европска престоница културе носилац је трансформације неког града, истичући да Нови Сад има огромне потенцијале и капацитете као Српска Атина, али и као центар креативних индустрија Србије и региона.
– Кроз слоган „За нове мостове” ми шаљемо поруку реинтеграције Србије у европски културни простор. С обзиром на то да у Новом Саду живи 21 национална заједница, било је тешко наћи један идентитет и због тога смо тражили симбол који нас дефинише, а то су мостови – рекао је Миленковић.
Он је појаснио да су кроз четири моста – два постојећа („Дуга” и „Слобода”), један у изградњи – „Нада” – и један који ће тек изградити и који ће именовати сами грађани, желели да представе искушења и ресурсе Новог Сада, основне вредности свог града, али и читаве Европе, стављајући акценат на културно наслеђе, гостопримство, младе и креативне индустрије, повезујући помирење и миграције кроз културни дијалог.
Саветница у Министарству културе Србије задужена за европске интеграције у области културе Мирослава Турковић нагласила је да је титула европска престонице културе важна с аспекта заједничког европског наслеђа и промоције културне разноликости, а да је циљ ревитализација европских градова. Она је додала да ће Министарство културе, у складу са својим могућностима, пружити Новом Саду сву потребну финансијску и техничку помоћ.
Европска престоница културе установљена је да би се нагласило богатство и различитост европских култура, ојачале културне везе међу Европљанима, спојили људи из различитих европских земаља, упознале друге културе, промовисало узајамно разумевање и ојачао осећај европејства.
С. Крстић