Опраштање је одлика људскости

Да би озваничили крај сукоба двојице ученика осмог разреда, с једне стране, и још једног њиховог вршњака, с друге, који су били у лошим односима већ око годину,

 у ОШ „Светозар Марковић Тоза”  је одржан Дан помирења, а главни промотери била су та тројица ђака. Пред окупљеним ученицима, у свечаној сали, они су испричали своја искуства и разлоге због којих су једни другима коначно пружили руке и решили да све ружно оставе иза себе. Иницијатор акције, директор те школе Петар Наранчић рекао је да планира да Дан помирења постане традиција те осмолетке на Детелинари.

– Медији су пуни вести о вршњачком насиљу, а ми хоћемо да будемо пример да се сваки сукоб може решити на толерантан и миран начин, као што су ти момци решили да покажу својим примером – казао је Наранчић. – Они су били у тешком проблему, који је дошао до тога да су се чак умешали и одрасли. Један дан сам их позвао у кацеларију и рекао да могу да наставе сукоб и ко зна како ће се завршити, или да то окончају на леп и културан начин, при чему ће од антихероја постати позитивни хероји у школи. То је био велик сукоб и не можемо очекивати од њих да буду другари, али замолио сам их да то ураде због себе. Тога треба да се сећају као нечег великог што је урађено за школу.

Како кажу тројица осмака који су били главни актери Дана помирења, њихов сукоб је почео од гуркања, да би завршио озбиљним претњама, нападима, страхом и притиском, а све, како кажу, једно за другим.– Тада смо хтели да решимо проблем силом, а нисмо размишљали о томе до чега би то могло довести – каже један од њих. – Све то је било оптерећујуће.Према речима једног од актера сукоба, пошто се матура ближи, нема више смисла да се свађају те је ред да се растану као људи.

– Требало је да станемо одмах на томе – каже он. – Мислио сам да ће се све смирити, али није, пошто смо и они и ја поступили лоше у разним ситуацијама. Свако је вукао на ствоју страну. Сада, када је све у реду, мислим да ћемо бити добар пример осталима.Тројица некада завађених осмака тако су јуче постали промотери толеранције пред целом школом. Директор Наранчић им је, у име школе, јавно захвалио што су увидели значај таквог геста и „смогли снаге да покажу како треба да се понашају цивилизовани људи”. Једна од наставница је додала да је „највећи онај човек који од свог непријатеља успе да направи пријатеља”.

Школски психолог Сандра Цвјетићанин је истакла да та школа врло озбиљно ради и на превенцији вршњачког насиља, а креће се већ с ученицима петог разреда.– Радимо с ученицима поједичано и групно, с одељењима па и с родитељима – каже она. – Кад се сви фактори укључе и свако допринесе, можемо очекивати и неке резултате. Тим за насиље је увек доступан у обе смене, имамо мноштво дежурних наставника у дворишту и по ходницма, као и добру сарадњу с обезбеђењем и школским полицајцем.

Д. Ристић
 

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести