Пљевљима донирано 500 књига

- Један од кључних проблема данашњице је, по неком правилу, одсуство солидарности, па отуда су Црвени крст Новог Сада (ЦК НС) и Градска библиотека (ГБ) као мелем неопходне

установе за ово време у којем живимо - истакао је директор Градске библиотеке Драган Којић, на рашњој конференцији поводом донације 500 књига Народној библиотеци “Стеван Самарyић” у Пљевљима.

Акцију је покренуо потпредседник Академије наука и уметности у Републици Српској и академик Љубомир Зуковић, а координатор ове акције, још једне у низу ЦК НС и ГБ, је Драган Љубинац из ЦК НС. Тако је  на север Црне Горе послато 500 књига које су донирале Градска библиотека из Новог Сада, Библиотека Матице српске, Народна библиотека “Данило Киш” из Врбаса, Градска народна библиотека “Жарко Зрењанин” из Зрењанина и Издавачко предузеће “Прометеј” из Новог Сада.

Координатор Драган Љубинац нагласио је то да је ово само један од сегмената њиховог хуманитарног рада, као и то да без Црвеног крста Новог Сада ништа не би ни било учињено.

- Све значајне акције које смо урадили, водили смо преко Црвеног крста, јер је то организација која још увек ужива највеће поверење да ће помоћ отићи тамо где је она потребна, а да се прикупљају заиста неопходне ствари - каже Љубинац.

Иако је познато то да се Црвени крст ангажује у оним тренуцима када је у питању биолошка егзистенција, њихова улога у овој акцији није ништа мање важна. Наиме, та организација је обезбедила превоз пакета, али и комплетну логистику и пратећу документацију како би у складу са законима пристигла пошиљка до крајње дестинације, објаснио је секретар Црвеног крста Новог Сада Драган Лазић.

- Ово није једина активност којој смо се у овој години посветили заједно са Градском библиотеком. Успели смо да обезбедимо књиге и за богословију у Призрену на Косову и Метохији, за Републику Српску и друга места - навео је Лазић.

Кроз ову акцију даривања књига, према речима директора ГБ Драгана Којића, хране се душа и мозак. Књиге које су прикупљене сврставају се у школске лектире, али највише има белетристике.

- Нажалост, због опште беспарице, видимо да је и књига на неки начин у кризи - каже Којић. - На културу се, у најбољем случају, гледа као на неки привезак друштвених односа. По издвајању из бруто националног дохотка за културу, Србија је на зачељу у Европи, а наш народ воли књиге. Ми у Новом Саду имамо традицију књиге и наш град је увек био град културе и по мери културе, и пре него што је понео ту титулу. За добрим књигама никад неће престати потреба, јер је у њима концентрисано свеукупно људско знање и искуство.

Л. Радловачки

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести