Поруке мира и пријатељства с места страдања

Представници амбасада држава које су пре три века под Петроварадином водиле одсудну битку за судбину овог дела Европе

су на брду Везирац положили венце на споменик свим борцима погинулим у том окршају у којем је учествовало готово 300.000 људи. Осим представника амабасада Аустрије, Мађарске, Турске, Делегације ЕУ у Србији, покрајинске и градске власти, пошту су одали и витезови Светог Ђорђа из Аустрије, обучени у церемонијалне одоре и под заставом Хабзбуршке монархије.

С врха Везирца, где је наводно био главни штаб великог везира Дамид Али-паше који је тог 5. августа 1716. године водио војску од око 150.000 људи, послата је порука мира и симболично је поручено да се на том месту јасно види да нације не морају да чекају три века да би се помириле.

– Пре три стотине година наши народи били су непријатељи, али се сада повезујемо и сарађујемо и овај споменик може да буде и споменик нашем пријатељству – поручио је мађарски амбасадор Атила Пинтер.

Турски амбасадор Мехмет Кемал Бозај истакао је да су се наше нације овде бориле из својих оправданих разлога.

– Тада смо се борили једни против других, а сада смо овде да одамо почаст свим погинулима у бици и да обележимо пријатељство наших народа. Одавде можемо извући поуку да нације на Балкану не морају да чекају 300 година да би се помириле. Ако успемо у томе, на прави начин ћемо одати пошту свима овде погинулим. Данас се заједнички боримо против тероризма, насиља и ксенофобије, и ако успемо да се ујединимо око тога, одаћемо почаст погинулима- рекао је Мехмет Кемал Бозај.

Аташе за културу у аустријској амабасади Јоханес Иршик нагласио је да је  битка код Петроварадина одредила  будућност југоисточне Европе. – Турска је изгубила утицај, а Хабзбуршка монархија га је стекла – казао је он.-  Хиљаде војника на обе стране овде је изгубило животе и данас им одајемо почаст. За Аустрију су битка и мир потписан у Пожаревцу довели до повезивања с овим делом Европе. Бројне културне и цивилизацијске везе и даље су видљиве и због тога Аустрија и даље има блиске односе са Србијом.

Према речима заменика шефа Делегације ЕУ у Србији Оскара Бенедикта, разлог доласка свих на то место јесте одавање почасти погинулима у једној од најважнијих битака у овом делу Европе. Најбољи начин да се то учини јесте да сви раде у корист мира, а Европска унија је заснована на очувању мира.

- У ратовима неки победе, неки изгубе, али сви овде погинули су губитници и нека почивају у миру – казао је Бенедикт.

Организатор обележавања годишњица те велике битке, Асоцијација „Везирац 1716“, по најави Петра Мудрог, од наредне године препустиће организацију Новом Саду. Он је изјавио да је Град много учинио да се уреди околина споменика и асфалтирао је прилазни пут.

– Овај датум важан је за све народе овог дела Европе. Верујем да је та битка уједно и први мали камен темељац уједињене Европе каква је данас – закључио је Мудри, и представницима Града уручио копије турских докумената из Отоманског музеја у Истанбулу који се односе на период непосредно пре и после битке.

Члан Градског већа за културу Далибор Рожић рекао је да је Петроварадинска битка је, по суду историчара, једна од највећих које су се одиграле на овом простору и имала је огроман утицај на друштвено-политичке прилике тога времена.

– Уважавање историје говори о зрелости неког друштва и зато је добро да негујемо сећање на пресудне историјске догађаје који су одредили правац демографских, географских, односно цивилизацијских кретања. Међутим, сада је најважније истаћи политику мира, толеранције и међусобног уважавања као једину исправну. Нови Сад наставља обележавање овог значајног датума јер ће већ у понедељак у Музеју града бити отворена изложба аутора кустоса-историчара мр Синише Јокића посвећена Бици код Петроварадина – нагласио је Рожић.

С. Крстић

 

Почетак коначног краја

У бици подно Петроварадинске тврђаве 5. августа 1716. године Хабзбуршке трупе, састављене од Аустријанаца и Мађара и српских граничара, предвођене Еугеном Савојским, за пет сати потпуно су потукле османску војску, чији је главни заповедник велики везир Дамид Али-паша смртно рањен и касније преминуо, наводно у Сремским Карловцима. Две године касније потписан је Пожаревачки мир, којим је Отоманска империја изгубила сва права на земље северно од Саве и Дунава.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести