Потребни радиолози и још један мамограф

У Дому здравља “Нови Сад” прошле године прегледано је 8.923 жена, где је канцер дојке откривен код њих 16, док је у прва три месеца ове године урађено

 преко 2.000 таквих скрининга, што је и до пет пута више у односу на остале домове здравља у земљи. Због тога, на недавној конференцији на Институту за јавно здравље Србије “Батут”, новосадски Дом здравља јавно је похваљен за највећи број прегледа, у смислу раног откривања карцинома дојке, односно за највећи број урађених мамографија.

- У ове три године, откако се спроводи скрининг у Дому здравља Нови Сад, урађено је око 17. 500 мамографија, односно 17.500 жена је прегледано - објашњава специјалиста гинекологије др Љерка Попов из Дома здравља “Нови Сад”. - У том периоду откривено је око 45 карцинома код жена.

И поред похвалних резултата, др Попов каже да је кључни проблем велики број прегледа на једном мамографу, због чега су на том апарату у зимским месецима били учестали кварови.

- На састанку у “Батуту”, констатовали смо да имамо велики проблем око тога, те да нам је потребан још један мамограф, да бисмо могли да обавимо потребан број прегледа. За 2016. годину Канцеларија за скрининг је предвидела чак негде око 15.000 до 16.000 прегледа. Такође, велики проблем је и то што имамо само осам радиолога, који пружају велику палету дијагностичких услуга за цео Нови Сад. Тешко је са тако мало људи спровести један тако озбиљан програм - каже др Попов.

У организацији Министарства здравља и Канцеларије за скрининг, организован скрининг канцера дојке у оквиру Националног програма за жене од 50 до 69 година спроводи се од 2013. године, што подразумева позивање здравих жена на мамографски преглед. Уколико је налаз уредан, следећи преглед следи након две године.

- Жене се позивају преко нашег кол центра. Дневно закаже и до тридесет жена. Прегледи се раде на дигиталном мамографу, који смо добили као донацију народа и владе Јапана преко Европске уније. Овај мамограф је у сталној употреби и урађен је огроман број прегледа - каже др Попов.

Уколико су налази сумњиви, по речима наше саговорнице, пацијенткиња се одмах позива и организује јој се преглед на Институту за онкологију Војводине. Ту се ради одређена биопсија, односно дијагностичка метода, а касније, уколико је потребно, и оперативно лечење. Жене су, каже она, често нестрпљиве, јер читање налаза траје нешто дуже, али треба бити стрпљив.

- Уколико жена у било ком периоду свог живота напипа нешто на дојци, преглед се заказује преко кол центра и изабраног гинеколога или лекара опште праксе. Након прегледа, суграђанке се према индикацијама упућују на ултразвучни преглед или на мамографски преглед, без обзира на године живота, уколико је патологија таква да захтева такву дијагностику. Зато инсистирамо да жене овладају самопрегледом, да упознају своје дојке да би могле да препознају када се деси нека промена. Нарочито оне жене које у породици имају маму, баку или сестру која је имала карцином дојке морају чешће да се контролишу и прегледају, јер ту може да постоји генетско оптерећење  за наследни карцином дојке - апелује др Попов.

Превентивни прегледи, каже она, заказују се преко кол центра или лично код изабраног лекара, преко сестре, уколико се ради о поменутој патологији.

Ј. Вукашиновић

Д. Ристић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести