Реновирањем до вртића и животних вештина

У Дечјем селу већ неко време планирају да промене намену једне куће, али како то захтева већа улагања, та идеја за сада остаје само на папиру.

Реч је о кући у којој су становали студенти и ђаци завршних разреда из Дечјег села и која тренутно није у употреби због лошег стања. Адаптирани простор би у будућности служио као центар за развој каријере, у којем би се одржавале радионице за стицање практичних знања станара Дечјег села, али и као дневни центар за смештај деце из породица које та установа оснажује, тачније, као вртић за сву децу која не успеју да се упишу у Предшколску установу „Радосно детињство”.

Центар за развој каријере би деци омогућио простор за обуке о томе како да пронађу посао, за учење страних језика, стицање вештина рада на рачунару и презентационих вештина потребних за рад. Како нам је рекла Наталија Жунар из Дечјег села, деца по изласку из те установе немају практична знања о томе како да дођу до посла, а радионице у центру би им помогле да те вештине усаврше.

Део куће који би био адаптиран у дневни центар пре свега би служио за смештај деце из породица које та установа оснажује да не би дошла у систем социјалне заштите док су родитељи у потрази за послом или раде неке послове с пола радног времена.

– Дневни центар би служио као вртић, а родитељи би на тај начин имали шансу да се економски стабилизују и самостално издржавају породицу, а за то је потребно да остварују неке приходе – објаснила је Наталија Жунар.

Кућа која би требало да буде простор за та два центра налази се у Коперниковој улици у Новом Саду и у веома је лошем стању. Стара је и трошна, а највећи проблем представља огромна влага, која сеже до плафона, буђ, али и пацови који су се ту настанили. У првој фази адаптације је предвиђено да се сруше зидови и подигну нови, за шта је једна фондација Дечјем селу обећала око 2,5 милиона динара. То ипак није довољно да би поменута кућа поново имала неку функцију и оправдала таблу која се на њој налази, а која означава да служи деци из Дечјег села „Др Милорад Павловић”. Пошто се зима приближава, кућа може само још више пропасти па су у тој установи додатно забринути.

В. Павлов

Потребна зимска гардероба

Деци и младима из Дечјег села у овом тренутку потребна је зимска гардероба, која најпре подразумева топле јакне и обућу за различите узрасте. Осим тога, Дечјем селу, које се греје путем биомасе, потребно је укупно 180 тона пелета за целу грејну сезону, тачније 12 до 13 тона по кућици. Свако ко прави или продаје пелете од сламе или дрвета може их донирати, а свака тона је битна да би се цело Село могло грејати у току зиме.
 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести