Ресторанима на води лакше да плаћају казне

Ниједно од 18 пловила у којима се одвија угоститељска делатност дуж обале Дунава нема дозволу за коришћење воденог појаса, а Саобраћајна иснпекција нема

могућности да их уклони. Ове године два пута су биле објавњене јавне набавке за воденог паука, односно пловила с потискивачем и тегљачем, али се на оглас није јавило ниједно предузеће. У току је припрема документације за поновни јавни оглас.По речима главног саобраћајног инспектра Синише Вујановића, против власника су покренути управни и прекршајни поступци, али без обзира на то, ниједан од њих није уколнио пловило или пак обновио годишњи закуп ради коришћења воденог појаса.

– За два пловила у протекло пола године су истекла одобрења за коришћење дела обале и воденог простора на Дунаву, а за остала пре више од године – каже Вујановић. – Више пута је инспекција покретала прекршајне поступке против тих власника, који су због тога и новчано кажњавани, али им то, изгледа, ништа не значи. Предвиђене новчане казне за прекршај правног лица износе од 5.000 динара до пола милиона, док је за прекршај одговорног лица у предузећу или другог правног лица предвиђен износ од 25.000 до 250.000 динара. За оне који су основали радњу без својства правног лица прекршај кошта од 2.500 динара до 250.000.

Иначе, такса који ти предузентици треба да плате ЈП-у „Воде Војводине” за коришћење воде ове године кошта 364 динара по квадратном метру пловила, док Град Нови Сад убира таксу за издавање одобрења од Градске управе за саобраћај и путеве у висини од 1.000 динара. Из тих износа, каже главни саобраћајни инспектор, може се видети да власнике пловила годишње таксе не коштају много.
– Биће да је посреди нешто друго, а то су услови рада које угоститељи морају да испуне да би добили дозволе од Града – Градске управе за саобраћај и путеве да могу да користе водине појас – наводи он.

З. Делић

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести