Рођендански поклон - титула почасног грађанина Тесли

На истом месту, истог датума, само осам деценија касније, великан српске и светске науке

Никола Тесла поново је био предмет разговора. Нимало случајно, Удружење војвођанских учитеља и Градска библиотека одабрали су 10. јул и свечану салу Градске куће за време и место присећања на лик и дело Николе Тесле јер је на том месту пре 80 година он проглашен за почасног грађанина Новог Сада, у ком, нажалост, никада није био. Нови Сад је био први град на свету који је тог нашег генија прогласио почасним грађанином и тај чин био је резултат јаког Теслиног култа који је негован у војвођанског престоници још за његовог живота.

- У Новом Саду је, међу професорима и ђацима некада Велике Српске православне гимназије, данашње Гимназије “Јован Јовановић Змај” владао Теслин култ - рекао је том приликом директор Градске библиотеке Драган Којић.- Највише су томе допринели професори Стеван Милованов и Јован Живојновић, а њихов највреднији следбеник био је ђак Славко Бокшан, који је од 1905. Теслом био опседнут да је касније у зрело доба, до краја живота, стално писао о њему и његовом делу.

Живот и дело Николе Тесле били су тема написа у Летопису Матице српске, чак је 1927. године та наша најстарија културна установа издала публикацију о њему поводом седамдесетог рођендана. Нови Сад му је посветио улицу далеке 1918. године, 1935. покренут је и југословенски радио-часопис под његовим именом.

Кулминација свега тога било је проглашење  за почасног грађанина. Било је то 10. јула 1936. године на седници Градског већа, којој је председавао тадашњи градоначелник др Бранко Илић, лекар, колекционар и  новосадски добротвор.Свих пет тачака дневног реда седнице било је посвећено Тесли уз опсежна предавања која су по ко зна који пут бацила светлост на његове изуме и њихов значај, као што је на тој вечери 80 година после о њему говорио директор Теслиног музеја у Београду др Бранимир Јовановић.

-Данас се навршило 80 година од рођења Николе Тесле, великог сина нашег народа, једног од највећих научника и проналазача не само данашњице већ читаве историје - рекао је тада, између осталог, др Илић.- Ова година припада Николи Тесли. Наш народ је широм целе Југославије на достојан начин прославио осамдесетогодишњицу и са задовољством истичем, да су сва три наша племена и и српско и хрватско и словеначко, одали у пуној мери признање овом Титану, који је поникао из нашег српског племена, а који је понос целе Југославије и читавог Словенства.

На том скупу потекао је и предлог да се у Београду подигне Институт Никола Тесла. Прочитан је и телеграм који је упућен Тесли у хотел Њујоркер у Њујорку.

“Дивећи се вашем великом генију, који је створио непролазна дела на корист целог човечанства, а на славу Српства и Југословенства, градски већници Града Новог Сада са данашње свечане седнице упућују вам приликом вашег 80 –ог рођендана најлепше жеље за дуг живот и у име скромног одужења свога дуга, прогласили су вас данас почасним грађанином Града Новог Сада. Живео велики Тесла, син, понос и слава српског народа”, писало је у телеграму.

Поштовање Теслиног имена настављено је и траје до данас. Доказ је и овогодишња манифестација Дани Николе Тесле поводом 160-годишњице његовог рођења.

З. Милосављевић

 

EUR/RSD 117.1199
Најновије вести