overcast clouds
13°C
01.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0266
usd
107.8189
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Санитарна регионална депонија до краја 2026.

12.05.2023. 10:27 10:36
Пише:
Фото: Arhiva „Dnevnika”

НОВИ САД: Предлог локалног плана управљања отпадом за Град Нови Сад до 2032. године једна је од тачака на данашњој седници градске скупштине. Као део регионалног плана и овај документ предвиђа да ће до краја 2026. године прорадити Регионални центар за управљање отпадом на месту садашње несанитарне депоније, који ће опслуживати, сем Новог Сада, још и околне општине: Бачку Паланку, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас.

Да би се припремила потребна опрема и инфраструктура, те затворила постојећа сметлишта, Локални план предвиђа да је потребно најмање 90 милиона евра.

Као што је већ спомињано, систем регионалног управљања отпадом подразумева да се свим домаћинствима и привреди омогући примарна селекција отпада обезбеђивањем по две канте или контејнера за „суви” и „мокри” отпад. У „суви” отпад спадају пластика, папир, картон и сличне материје које се могу рециклирати, док „мокри” чини биоразградиви отпад. Уз ове две, биће омогућена и посебна сепарација стакла.

Поред тога, све општине морају да изграде рециклажна дворишта, Нови Сад чак три, где грађани сами могу да одложе све врсте отпада на посебно одређене површине. Две трансфер станице су такође предвиђене и налазиће се у Бачкој Паланци и Врбасу, а из њих ће се прикупљени отпад из околине одвозити на регионалну депонију у Новом Саду.

Сама регионална депонија требало би да има линију за секундарну сепарацију отпада, а потом и компостилиште за „зелени отпад”, а на крају и механичко-биолошки третман и биосушење, док се већ гради рециклажно двориште за грађевински отпад. С друге стране, депонија би на тржиште изнела гориво (за цементаре), рециклирани метал, стакло, пластику и папир, компост.

Ове године би, према подацима из Плана, у обухваћеном региону требало да буде створено око 207.000 тона комуналног отпада, односно 568 тона на дан. Процењује се да би од 2026. године, када буде прорадила Регионална депонија, па до 2043. године требало да обради нешто више од 4,5 милиона тона комуналног отпада. Од тога, у компост и рециклиране сировине биће „утрошено” око 2,7 милиона тона тог отпада, док ће на депонији бити одложено 1,8 милиона тона у наредних 20 година. За оволико смеће биће потребно 2,5 милиона кубика запремине на новој депонији.

Нови Сад прави такав комунални отпад да његове две трећине чини биоразградиви комунални отпад. Ове године процењено је да ће од 140.000 тона комуналног отпада 95.000 тона бити биоразградиво, док ће 2032. године те цифре износити 162.000 тоне комуналног отпада и од тога 103.000 тона биоразградивог смећа.

Да би створио услове за функционисање новог система управљања отпадом, Нови Сад ће морати да набави још скоро 36.000 пластичних канти за отпатке од 240 литара за сакупљање отпада погодног за рециклажу, док би постојеће канте требало да служе за „мокри” отпад. Осим тога, потребно је још 2.327 пластичних контејнера за исту намену, 1.300 подземних контејнера, те 1.500 „звона” за одлагање стакла. Ту је потреба и за 19 камиона смећара, а све укупно коштало би Нови Сад нешто мање од 10 милиона евра. 


Предузећа подносе извештаје за прошлу годину

На данашњој седници Скупштине града, поред девет тачака дневног реда посвећених урбанистичким плановима, највише посла одборници ће имати око извештаја о извршењу инвестиционих програма и планова пословања градских предузећа у прошлој години. Поред тога, новосадски парламент изјасниће се и о предлогу нове одлуке о управљању јавним паркиралиштима, предлогу да се постави спомен-плоча др Михалу Марчоку у Кисачу, али и о томе да следеће четири године директор „Урбанизма” буде садашњи директор Душан Миладиновић.

Међу тачкама налазе се предлози ПГР-а пијаце у Футогу, ПДР радне зоне „Север 2”, план детаљне регулације за Мали до у Сремској Каменици, а и план којим се предвиђа изградња бензинске станице на Парагову. Скупштина би требало да потврди одлуку о изради измена и допуна ПДР-а Мишелука 2, као и да одобри појединачне измене низа планова на захтев инвеститора. Новосадски одборници гласаће и о новој одлуци о стамбеном збрињавању у Новом Саду као виду стамбене подршке, а изјасниће се и о извештају о раду Стамбене агенције током прошле године.


По отварању нове депоније, садашња ће бити затворена, уз насипање земљом, постављање изолационог материјала и затравњивање.

Данас је пред одборницима и извештај о изградњи регионалног центра за управљање отпадом током прошле године. Из овог документа може се видети да је током 2022. године, за око 40 милиона динара, урађена prеthodna студија оправданости, генерални пројекат управљања отпадом у региону, идејно решење за Регионалну санитарну депонију, локацијски услови за њену изградњу, студија оправданости, студија утицаја на животну средину и студија изводљивости, те документација за учествовање у пројектима ЕУ за суфинансирање.

Нови Сад је платио нешто више од 7,3 милиона динара за документацију за изградњу трансфер станица у Бачкој Паланци и Врбасу. За изградњу рециклажног дворишта на депонији у Новом Саду, град је платио скоро 166 милиона динара вредне радове, који би требало да буду завршени ове године.                 

С. Крстић

Аутор:
Пошаљите коментар
Регионална депонија корак ка одговарајућем решењу одлагања отпада

Регионална депонија корак ка одговарајућем решењу одлагања отпада

31.03.2021. 09:22 09:24