Сећање најјача брана повратку мржње

Комеморација поводом 72. годишњице од депортације новосадских Јевреја у концентрационе логоре нацистичке Немачке одржана је јуче у Синагоги.

Осим председника Јеврејске општине Нови Сад, организатора комеморације, Горана Левија, у клупама Синагоге били су и председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, делегације амбасада Израела, Мађарске и Немачке, као и представници јеврејских општина у Србији. 

У уводној речи Горан Леви изнео је хронологију депортације, која је почела 26. априла 1944. године, завршена је 28. априла, а тако исељени Новосађани, после сабирних логора, одвођени су у Аушвиц и Биркенау између 1. маја и 28. јуна 1944. године.

– У вишенационалном ткиву Новог Сада Јевреји су пре Другог светског рата нашли своје место, али од њих 4.500, 70 одсто није преживело рат – навео је Леви.

Он је поручио да је едукација младих брана томе да се такви ужаси понове, а да жртве заслужују да буду упамћене.

Затим је приказан документарни филм Кароља Ковача о депортацији Јевреја, а положени су и венци на зграду Синагоге у Новом Саду.

– Чињеница да је 70 одсто једне националне заједнице убијено у Новом Саду за време Другог светског рата, и да су се пре 72 године у нашем граду одигравали депортације, прогони, етничка чишћења, не сме нас оставити равнодушнима – рекао је градоначелник Милош Вучевић. – Седамдесет две године је веома кратак период за историју неког града, државе и народа, а тада су с новосадских улица људе доводили у Синагогу и одатле слали на пут без повратка. На нама је да не дозволимо појаву било каквог облика екстремизма и подела у нашем граду и у нашој држави.

Иштван Пастор истакао је да је полагање венаца на Синагогу помен бившим суграђанима чији је учинак уткан у Сингогу и чини тај простор богатим као што јесте.

– Не смемо заборавити њих и њихово страдање – нагласио је Пастор.

Како је рекао амбасадор Израела Јосеф Леви, догађаји из Другог светског рата су велики губитак за јеврејску заједницу у Новом Саду, Војводини, Србији и Европи, али и отворена рана у животу јеврејског народа.

– Не смемо заборавити губитак и жртве јеврејских становника Новог Сада, али ни оне људе који су им помогли, као ни оне које су сарађивали са злом, и посебно данас треба и њих поменути – изјавио је амбасадор Јосеф Леви. – Држава Израел рођена је неколико година након тоталног уништења јеврејске популације у многим местима Европе. За нас, Јевреје, веома је болно када помислимо да је, када би држава Израел била створена само десет година раније, ко зна колико мушкараца, жена и деце, који су се молили у овој прелепој Синагоги, могло преживети јер би имали где да оду. Али нису. Воз је отишао у Аушвиц и друге логоре, и ова лепа земља представља живо сећање на жртве нације која је била немоћна да се брани. Као Израелац, Јевреј и људско биће, поздрављам оне који су допринели сећању, заједништву и солидарности.

Како је оценио амбасадор Мађарске у Србији Атила Пинтер, догађај који се одиграо у Новом Саду пре 72 године срамота је за цело човечанство.

– Мађарска је до марта ове године била на челу организације IHRA (International Holocaust remembrance alliance), циљ нам је био да одржимо сећање на жртве Холокауста, и мислим да смо у томе успели – рекао је Пинтер.

С. Крстић

 

 

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести