Слике стварања историје

Изложба „Плакати Солидарности 1981–1989”, отворена синоћ у Архиву Војводине, предочила је јавности 30 плаката који приказују важне промене у Пољској у том периоду.

Аутор је Национални центар за културу у Варшави, док је организатор Цолор преш гроуп.

„Солидарност” је први некомунистички контролисани синдикат у државама Варшавског пакта, настао у Гдањску на самом почетку осамдесетих година под вођством Леха Валенсе, као антибирократски социјални покрет и највећи ненасилни раднички покрет у историји Европе. Девет година касније, тај синдикат довео је, након четири деценије, до првих полуслободних избора 1989. године, који су означили пад комунизма у Пољској.

– То је несвакидашња поставка и својеврсна прича о настанку историјског покрета који подразумева друштвене и културне промене у Пољској – рекла је отправница послова амбасаде Пољске у Србији Хана Далевска Грењ. – Једноставан и скроман стил последица су штампарске технике и графике, брзе израде и рада у тајности.

И заиста – снажна емоција пренета је кроз минимализам и једноставност. Саркастичан, али духовит језик, најављивао је неку нову срећу.
Многи присутни на изложби дотакли су се стања у Србији, коментаришући да смо 2000. године и ми имали нешто што је личило на „Солидарност”, али да нам је данас она нарочито потребна.

– Ситуација у Србији је таква да треба говорити о идеалима слободне речи – нагласио је власник издавачке куће „Color press group” Роберт Чобан, истакавши да су неке установе, чак, одбиле да приме изложбу „Плакати ’Солидарности’”.Хана Далевска Грењ је напоменула да ти плакати пружају три доживљаја – илустрацију, информацију и инспирацију. Они треба да илуструју одређену ситуацију, путем које гледаоци добију одређену информацију, која их даље инспирише да и сами делају.

Изложбу су подржали и чланови екипе „Државни посао”, а присутни су имали прилику да погледају и епизоду „Солидарност” коју су снимили за ту прилику.– Тако нешто се неће поновити у скорије време, а волели бисмо да се понови – закључио је Никола Шкорић, алијас Драган Торбица.Изложба ће моћи да се погледа до 29. фебруара.

Л. Радловачки

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести