Социјални дијалог у локалу слабо заступљен
– У Србији у укупно 147 општина и 27 градова има свега 19 регистрованих социјално-економских савета, што је недовољно имајући у виду да се у извештајима Европске комисије
о напретку Србије у процесу приступања ЕУ из године у годину констатује увек исто: да су социјално-економски савети у локалу слабо заступљени, односно да је мрежа слабо развијена и да не постоји социјални дијалог – рекла је на округлом столу „Искуства у функционисању локалних социјално -економских савета” секретарка Социјално-економског савета Србије Чеданка Андрић. – Уочили смо да је главни разлог непостојања социјално-економских савета непостојање политичке воље локалних власти. Ако се две стране, послодавци и синдикати, сложе и иницирају оснивање СЕС-а, трећа страна - мора да пристане.
Како је додала, тамо где је локална власт спремна да уђе у оснивање савета, он се и оснује, док у оним срединама где локална власт то не прихвата, то траје годинама. По њеним речима, препорука је да социјално-економски савети по оснивању доносе програме рада на годишњем нивоу, да локалне самоупрве из буџета издвајају новац за њихов рад и да чланови СЕС-а буду обучени за дијалог и теме.
– Локални савети треба да се баве питањима из локала: сузбијањем сиве економије, запошљаваљем, таксама, порезима, колективним уговорима, условима пословања, безбедошћу на раду... пошто се решавањем локалних тема ствара поверење међу социјалним партерима јер у социјалном дијалогу нема прегласавања већ се одлучује консензусом – навела је Чеданка Андрић.
Док у неким градовима тек треба да се оснује социјално-економски савет, у Новом Саду СЕС делује већ десет година и, по речима председника Градског већа Савеза самосталних синдиката Владимира Гвозденовића, дугачак је списак тема о којима је СЕС водио социјални дијалог.
– Управо смо предложили Граду да се цена даљинског грејања смањи јер је гас ове године три пута појефтинио – казао је Гвозденовић. – На свакој седници СЕС-а пратимо како се спроводи одлука Града Новог Сада о максималном броју запослених на неодређено време у систему Града Новог Сада за 2015. Лане смо разматрали све захтеве и материјале који су нам упућени и у закључцима донели мишљење, ставове и предлоге за решавање. Између осталог, разматрали смо притужбе угоститеља на високе цене закупа пословног простора, ситуацију у предузећима у металском комплексу, били упознати од Града о Стратегији одрживог развоја Новог Сада 2015–2020.
Он је изнео мишљење да Град Нови Сад може бити пример како треба да ради социјално-економски савет.
З. Делић