Тамбурица разгалила срца

Девето издање светског тамбурашког фестивала, “Тамбурица феста” у петак увече ушло је у такмичарски део, у ком се за фестивалске награде на Петроварадинској тврђави

“борило” пет оркестара. На бину су, да би одмерили снаге прве такмичарске вечери изашли “Сремска банда” из Србије, „Гарави” из Хрватске, „Црногорски тамбураши” из Црне Горе„Мохачки тамбурашки оркестар“ из Мађарске и “Златна суза” из Румуније. Осталих пет такмичарских тамбурашких екипа, по програму, добило је прилику да освоји симпатије жирија друге вечери надметања.

Наступ првих пет од десет оркестара, који би да се домогну награда, послужио је и као загревање публике пред концерт редовног госта “Тамбурице”, легенде тамбурашке музике, Звонка Богдана.

Великан панонске шансоне, Звонко Богдан у пратњи свог оркестра, у свом маниру и само како он то зна, певао је девети пут на овом фестивалу.

- Нема неке разлике, први  или девети фестивал – рекао је Богдан. – Трудим се да буде што боље, професионално, да би публика уживала. Радити ово на тај начин је част и привилегија,  а све у корист публике.

А част ове године да наступа са легендом тамбурашке музике и његовим оркестром који броји више од 20 чланова, имале су ученице Основне школе „Ђура Даничић” дванаестогодишња Тамара и десетогодишња Јана Радовић, које су признале да је диван осећај бити пред публиком. Певале су и на приму свирале “Поноћ је тако тиха”.  Публици се у петак са бине представио и оркестар „Дијако“ из Ђакова, а пре музичких дешавања на Тврђави, где се програм овогодишњег “Тамбурица феста” преселио након три дана дешавања на централном новосадском тргу, је отворена и изложба радова са ликовне колоније , која је од самог почетка фестивала, његов пратећи део.  На тераси ликовног круга своје радове инспирисане “Тамбурицом”, изложили су Бранка Стојсављевић, Јанош Месарош, Слободан Миљевић, Силвија Јелачић, Коља Обровски, Саша Добрић, Игор Цвејановић, Слободан Бајић и Боривој Попржан.

До сада је на колонији учествовало стотинак сликара ,а у фундусу “Тамбурица феста” захваљујући томе има око 120 дела уметника из земље и иностранства. Друга година фестивала била је најплодоноснија у смислу учесника колоније. Тада их је било тридесетак, а међу њима и сликари из Татарстана и Москве.

-Тамбурица је до сада организовала две изложбе радова из фундуса , једна је била у холу Бановине, а друга у “Студију М” – каже новинар  и сликар Слободан Бајић. - Обе су биле изузетно посећене и наишле на добар ођек јавности, поготово ликовне публике. Тема овогодишње ликовне колоније је етномузикологија и ликовност и ове године је селектор Боривој Попржан изабрао посебне, сликаре другачијег сензибилетета и погледа, са другачијим ритмом и колоритом. Фундус је обогаћен са нових девет слика, које остају у власништву фестивала и излажу се сваке године у оквиру “Тамбурица феста”, али и другим приликама. Идеја је да изложба путује по Србији и региону заједно са тамбурашима.

Попржан у сваку колонију поред већ искусних и познатих имена доводи и младе неафирмисане сликаре, који изненаде врхунским радовима, новим идејама и ставовима. Међу новим учесницима била је и Бранка Стојсављевић Цвејановић, ликовно-графички уредник у “Дневнику”.

-Веома ми је драго што сам позвана да учествујем у колонији - каже Бранка – Ово за мене представља повратак. Поново сам у себи осетила нешто у вези са сликарством, које сам студирала и волим. Не знам да ли ћу се професионално вратити сликарству, али сигурно ћу тражити себе у томе јер ми то одговара, то  је мој израз. 

З.Милосављевић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести