Успешна концертна сезона Ансамбала Тамаре Адамов Петијевић

Запаженим наступом крајем јуна у манастиру Љубостиња на традиционалној

манифестацији “Јефиминијини дани”, на којој је премијерно извео за тај фестивал поручену композицију “Јефимија” композитора, академика и професора Факултета музичке уметности у Београду  Светислава Божића, написану на текст истоимене песме Милана Ракића, хор “Свети Стефан Дечански”, практично је завршио протеклу концертну сезону свих  ансамбала којим руководи диригенткиња Тамара Адамов Петијевић. По њеним речима, то изузетно музичко дело написано је пре пет година, али није било извођено јер није било хора који се усудио да га изведе, пошто је доста тешко. Захваљујући томе што Тамара Адамов Петијевић не преза ни од каквих професионалних изазова, оно је коначно угледало светлост дана.

Осврнемо ли  се на протекли период, током којег су три хора и два орекстра којима диригује - хор Свети Стефан Дечански, вокални студио Орфелин са симфонијским оркестром, те хор и оркестар Музичке школе “Исидор Бајић”, Тамара Адамов Петијевић заиста има разлога за задовољство. Посебно је мај био испуњен концертним активностима, које су се безмало преплитале. Круна свих напора у протеклом периоду је треће место на великом међународном фестивалу православне духовне музике Хајновка у Бјалистоку у Пољској.

-Женски хор на том фестивалу наступио је у категорији академских хорова и освојио треће место – каже Тамара Адамов Петијевић. – Испред нас били су хорови  Академија из Москве  и Кијева. То нам је “папиром” потврђено најзначајније признање. Дан пре поласка у Пољску са хором и оркестром Музичке школе “Исидор Бајић”у препуној Синагоги поводом Дана школе одржала сам велики концерт на ком је изведена филмска музика. Била је то музика из Господара прстенова, Ратова звезда...

Ни јун није протекао без ангажмана. Дугогодишња сарадња са Предрагом Гостом и његовим ансамблом за рану музику 11. јуна још једном је потврђена у Београду тако што је вокални студио Орфелин  наступио на отварању фестивала ране музике. Реч је о интернационалном фестивалу који је пре неколико година основао Госта настојећи да на историјским инструментима, барокним и ренесансним, на аутентичан начин изводи стару музику.

- Први пут су у програм тог фестивала уврштена, поред композиција западне и дела православне музике – каже Тамара Петијевић. - Тиме сам публици открила наш средњи век. Била су заступљена дела 16. века из Русије, као и 15. и 14. века српских аутора, у првом реду Кир Стефана Србина. Презентовањем те музике сматрам да се стављамо у егал положај са Европом, који се увек некако доводи у питање. У културним оквирима, она никад није у питању, само је треба добро пласирати. Често ми не умемо то да урадимо. Моји ансамбли се труде, кад год је то могуће, да у свој програм уврсте различите врсте музике и музику с различитих поднебља.

Осим дугогодишњег рада са новосадским хоровимаи оркестрима, Тамара је у  фебруару почела да ради и са хором РТС-а, као гост-диригент. Ангажована је да изведе премијерно композицију „Празнично вечерње” академика Светислава Божића на Светосимеонској академији на Коларцу у Београду. У јуну је са истим хором снимила, никада до сада изведено дело “Стихира српским светитељима”, духовни концерт Косте Манојловића, компонован 1943. године.

Низ од ретко извођених дела које је публици подарила  наша саговорница,  сва је прилика, биће настављен. Будући да ради на свом докторском уметничком пројекту - извођењу претпоследње опере Николаја Римског Корсакова „Легенда о невидљивом граду Китежу”, јавност би могла бити  упозната с тим крајем следеће године.

З.Милосављевић

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести