Варошки споменар: Врапци

Стигло је пролеће, а осим сунца и пријатне температуре, Новосађане је обрадовало и то што им се из крошњи поново весело јављају врапци.

Те птице из породице зеба и певачица спадају у најраспрострањеније у свету. Међутим, стручњаци већ годинама указују на то да је популарних џивџана у градовима Србије све мање, пре свега због промене стила градње објеката, смањења броја стоке чију храну користе и врапци, загађења ваздуха и вода.

Сваке године 20. марта широм света обележава се Међународни дан врабаца, с циљем да скрене пажњу јавности на значај и улогу врабаца у нашем окружењу, као и на потребу да те веселе птице сачувамо за генерације које долазе. Ове године, први пут, чланови Друштва за заштиту и проучавање птица Србије „Дан врабаца“ обележили су у Београду и Новом Саду. Ученици основних школа пребројавали су парове врабаца, постављали кућице за њихово гнежђење и делили суграђанима промотивни материјал, кроз који треба да упознају те наше драге распеване комшије.

Врапци су љупке птице које вековима живе непосредно уз људе и уз голубове, вероватно су и најпознатије дивље птице. У Србији се гнезде три врсте врабаца: покућар, пољски и шпански. Покућар је свакако најпознатији и најбројнији од поменута три и њега најчешће срећемо у селима и градовима широм Србије.

Како истичу орнитолози, врапцима можемо помоћи постављањем кућица за гнежђење, пошто је природних станишта за њих, односно дупљи у дрвећу, све мање, али и пажљивим планирањем и одржавањем зеленила, зимском прихраном јер само у насеобинама могу да се заштите од хладноће. Корисне су птице – младе хране штетним инсектима.

У нашем граду врапци су се одомаћили, и у наредним лепим пролећним и летњим данима свакако да суграђанима у парковима прија њихова граја, стога учинимо све да би и надаље остали наши суграђани.

А. Брзак

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести