Више слободе за децу, подељена мишљења родитеља

Већина државних вртића у Новом Саду од 1. октобра улази у процес припрема за увођење флексибилног ритма дана, који подразумева прилагођавање дневних активности детета

у складу са његовим и породичним потребама. То, између осталог, значи да ће родитељи имати могућност да сами определе време доласка детета у вртић и изласка из њега, према сопственом распореду, малишани више неће морати да ужинају у простору стриктно одређеном за то, како не би кварили игру или неке друге активности, док они који немају потребу за сном, неће морати то да раде преко дана, већ ће им бити обезбеђене неке мирне активности у том периоду, како не би реметили остале.

- На пример, родитељ који ради поподне може да проведе квалитетно преподне са својим дететом и да се не буди рано само да би га довео у вртић - објашњава педагог и стручни сарадник у неколико вртића “Радосног детињства” Сандра Кампел. - За дете које дође до 9 сати чува се доручак у простору који је адекватан за то. Ако се за ужину служи неко воће или кекс, деца ће моћи да то поједу и ван простора који је за то предвиђен, што малишанима изузетно прија, јер не морају да прекидају игру и тако ремете своје потребе. Ипак, то не значи да ће ужина моћи да се једе у свако доба, него око 11, када је предвиђено време за то, а деца пре тога свакако улазе унутра и обављају културно/хигијенске навике.

Нови систем подразумеваће, између осталог, и да маме и тате могу да учествују и у планирању програма и садржаја, у сарадњи са васпитачима, а малишани ће моћи да бирају да ли желе да учествују у индивидуалним или групним активностима. По речима Сандре Кампел, припреме за прелазак на флексибилни систем рада подразумеваће тимско ангажовање свих запослених у установи, од главног васпитача до помоћно-техничког особља. У тај процес неће ући неколицина вртића у којима се тај систем већ примењује две године, међу којима је и “Палчица”, у коме ради наша саговорница. У тим установама, каже Сандра Кампел, “флексибилност је део свакодневице и никада није представљало проблем. Кампел напомиње и да захваљујући том систему деца максимално користе сав расположив простор вртића, који је подређен њиховом правилном развоју и напредовању.

Функционисање таквог система почива на договору родитеља и васпитача, јер, како каже наша саговорница, потребе породица се разликују. Због тога, она је позвала све родитеље који имају било какве недоумице да поразговарају са васпитачима, руководиоцима, педагозима и психолозима Предшколске установе, како не би дошло до неспоразума или нагађања.

-  На боловању сам, а и моја деца воле дуго да спавају, и много нам значи што могу да их доведем у вртић до девет ујутру и да их дочека доручак - каже наша суграђанка Јована Никић, чије двоје малишана иде у “Палчицу”. - Моји неће да спавају преко дана, па их васпитачице и не терају. Ако некад морам да дођем раније или касније, само се дан раније договорим са васпитачицом.

С друге стране, вест о преласку на нови систем многе је оставила у недоумици. Према мишљењу наше суграђанке И. М. чије дете похађа један од државних вртића, постоје одређене норме, чијим би се мењањем довело до несклада између живота у кући и у обданишту.

- Деца се од малих ногу уче да се сви дневни оброци једу у просторији која је предвиђена за јело, што преносим и на своје трогодишње дете - каже И. М. - Уколико уведу флексибилан ритам дана, треба да доживим да дете кад дође из школице оде у свој кревет и тражи да јој тамо донесем вечеру? Мислим да треба да се зна неки ред, где се руча, где се спава, а где се игра.

Д. Ристић

 

Далеко од анархије

- Флексибилни систем настао је из потреба деце и савремене породице, а на то нас обавазују Станарди квалитета рада Предшколске установе - каже Сандра Кампел. - Тај систем је показатељ квалитета рада, захтева максимално ангажовање свих запослених и далеко је од анархије о којој сви причају. Ручак и доручак се сервирају у просторима предвиђеним за то, а родитељи који имају неке недоумице позивамо да виде како то изгледа у пракси.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести