Вода и весло пријатеље везују

Учесници 61. ТИД регате, пристигли у недељу, смештени су на новосадској плажи Штранд

и ту ће боравити два дана. Та највећа, најстарија и најдужа међународна дунавска регата кренула је 18. јуна из немачког града Инголштата и завршава се у селу Свети Ђорђе у Румунији на Црном мору. Траје 73 дана, весла се 61 дан, а 12 дана учесници су слободни, када се заустављају у градовима и местима одређеним календаром који се усваја сваке године у октобру, по завршетку регате. Од око 150 кајакаша који су кренули из Немачке, тридесетак ће превеслати цео Дунав. То су углавном већ искусни пензионери, што је посебно интересантно. Најмлађи учесник регате је дванаестогодишња Јована из Бугарске, најстрији је кануиста из Новог Сада Милан Секулић, а од Кладова ће се манифестацији придружити и осамдесетпетогодишња госпођа Фон Бреска.

– Карактеристично за Нови Сад је то да је шездесетих година у име Туристичке организације Војводине у организацији учествовао и отац нашег познатог кантаутора Ђорђа Балашевића – каже председник Одбора за туризам и организатор Дејан Јовановић. – Има и доста ветерана из Новог Сада, који су раније учествовали у регати, па дођу да нас виде и буде им драго, а мени су интресантни јер тиме доказујемо неку нашу традицију.

Од шездесет једне године регате, Нови Сад једино прве године, 1956, није био домаћин јер је организована само до Будимпеште. Већ следеће године прикључила се и Југославија па су етапу продужили и до Београда, чиме је Нови Сад већ 60 година домаћин. Сада постоје наговештаји из Министра за привреду и туризам да бу се у будућности могао направити наменски камп за госте, који неће бити на Штранду, него највероватније на Рибарцу. Како смо се уверили, неки су рашњи дан провели у дебелом хладу на Штранду, а већина, посебно млађих кренула је у обилазак града. Сви они имају речи хвале на то како их дочекају Новосађани и прихвати град. На градској плажи било је једино мало теже наћи довољно утичница, за пуњење мобиних телефона, таблета, лаптопова… Уверавају нас да кад река и весло једном повежу људе, то су пријатељства за цео живот. 

Регаташи Србију напуштају 6. августа, а регата се завршава 2. септембра. По речима Дејана Јовановића, то на Црном мору буде посебан доживљај, у егзотичној дивљини.

Б. Павковић

 

Налепнице причају своју причу

Осим многобројних успомена у виду фотографија, снимака или живих прича, налепнице, које сваке године организатори обезбеђују за све учеснике, заузимају посебно место у колекцији и на кануима. Оне су неми, али значајан сведок поменутих година проведених на ТИД регати, а за те неуморне љубитеље веслања и Дунава биће их још, не сумњамо.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести