Вучевић: У реформе уз подршку грађана

Одборници Скупштине града Новог Сада изабрали су већином гласова Милоша Вучевића (СНС) на нови мандат на месту градоначелника, Срђана Кружевића (ЈС)

за његовог заменика, а изабрано је и ново Градско веће од 11 чланова.

Од укупно 78 одборника, за избор градоначелника, његовог заменика и новог Градског већа гласало је 52 одборника коалиције Српске напредне странке, Лиге социјалдемократа Војводине, Социјалистичке партије Србије, Јединствене Србије, Савеза војвођанских Мађара и Зелене странке, док је против било 22 одборника Покрета „Доста је било“, Српске радикалне странке и Демократске странке. На тајном гласању четири листића била су неважећа.

Ново Градско веће задржало је пет чланова из прошлог мандата: Александру Радак за финансије, Владимира Стојковића за комуналне делатности, Золтана Хорвата за здравство, Владимира Јелића за образовање и Милана Ђурића за управу и прописе. Нови чланови Градског већа су: Александар Кравић (ЛСВ) за саобраћај, Огњен Цвјетићанин (СНС) за омладину и спорт, Тихомир Николић (ПУПС) за социјална питања и бригу о породици и деци, Мира Раденовић (СНС) за урбанизам и заштиту животне средине, Милорад Радојевић (СПС) за привреду и Далибор Рожић (СНС) за културу.
И поред вишесатне расправе у којој су представници опозиције објашњавали зашто неће гласати за нову градску власт, новоформирана скупштинска већина СНС–ЛСВ–СПС–ЈС-а, која је озваничена почетком недеље, имала је убедљиву већину за избор новог градског руководства предвођеног Милошем Вучевићем.

У изјави непосредно након избора новосадски градоначелник Вучевић рекао је да се његов програм састоји од пет кључних тачака развоја, који подразумева и инвестиције, комунални, привредни, економски и културни развој града, али и одговоран однос и помоћ најмлађим, најстаријим, социјално угроженим групама. Он је навео да је циљ да у наредне четири године Нови Сад буде град за пример, на који ће се други градови угледати, истичући да је посебно поносан на чињеницу да је постигнут политички договор различитих политичких субјеката о „борбеном програму за Нови Сад за више радних места, за бољу инфраструктуру ради уређенијег, безбеднијег, зеленијег, пријатнијег и веселијег Новог Сада“.

– Постигли смо договор о програму за Нови Сад као Српску Атину, као Европску престоницу културе, Омладинску престоницу културе – за Нови Сад као мултикултурни, мултиетнички, мултиконфесионални град који сви волимо и на који смо поносни неизмерно и за који смо спремни да се боримо у наредном периоду – изјавио је новоизабрани новосадски градоначелник, који је, уз Светозара Милетића и Јована Дејановића, успео да веже два мандата на том месту.

Од већих инфраструктурних објеката који ће бити приоритет нове градске власти, Вучевић је најавио изградњу моста на Каналу Дунав–Тиса–Дунав, припрему планских пројеката и техничке документације за наставак изградње западне обилазнице града и пречишћавање Дунава, спајање Новог Сада и Ветерника преко Булевара Јована Дучића, односно Улице Драгослава Срејовића...

– Има много пројеката, али за мене је врло важно да идемо на равномеран развој свих делова града. За мене су Новосађани и моје комшије с Булевара, али и грађани Ковиља, Степановићева и Бегеча, Лединаца и Буковца и Старе и Нове Детелинаре, Лимана… сви су ми битни. И покушавам да избалансирам политику да на најбољи могући начин организујемо наш буyет, да се градска брига за све грађане види једнако у свим деловима града. Није то једноставно ни лако, али смо у протекле четири године покренули инвестициони циклус и надам се да ћемо то наставити – нагласио је Милош Вучевић.

Он се захвалио одборницима који су гласали за његов избор, али истовремено и одборницима који су били против јер, како је казао, то доказује да у Новом Саду постоји висок степен демократије, конкуренција мисли, сукоб идеја, који је пожељан у оквиру парламента.
– Спреман сам да се у наредне четири године више борим за Нови Сад и Новосађане. Много више знам данас него 2012. године. Видео сам и шта сам радио добро и шта нисам тако добро. Спреман сам то и да коригујем, немам проблем да чујем критику, да исправим оно што не ваља, немам проблем да саслушам људе и друге политичке субјекте који различито мисле о мени – рекао је Вучевић, и нагласио да се у протекле четири године подигао ниво политичке културе у граду.

Скупштинска расправа пре избора новог градског руководства почела је излагањем Вучевићевог програма за Нови Сад, након чега су за говорницу иступили и шефови трију опозиционих одборничких група. Вељко Крстоношић је изјавио да ће ДС гласати против.
– То је континуитет власти коју обављају нестручни људи – рекао је Крстоношић и ипак честитао избор новом-старом градоначелнику. – Наставља се феудализација јавних предузећа. Зашто будући градоначелник те ствари из експозеа није урадио у претходном мандату? Изостали су нови и капитални пројекти, док је половина новца за инвестиције пребацивана из године у годину.

– Гласаћемо против предлога за градоначелника и бићемо жестока опозиција новој градској власти – навео је шеф одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић. – Очекивали смо од Милоша Вучевића програм, а чули смо фразе и општа места, исто као и пре четири године, а до сада ништа није спроведено у дело. Сада СНС има уз себе ЛСВ као странку утемељену у Новом Саду и надамо се да ће власт бити другачија.
Шеф одборничке групе Покрета „Доста је било“ Александар Бујић критиковао је рад претходне градске владе где је „на челу културе био астролог, Културни центар као да су водили верски фанатици, а круна свега био је концерт осуђиваног криминалца у центру града“.
Уследила је вишесатна расправа у којој су опозицони

одборници критиковали досадашњи Вучевићев рад, да би након тога кандидат за градоначелника поново изашао за говорницу.
– Смањили смо дуг „Стана“ с милијарде на 700 милиона динара. Димничарину смо увели као вид ширења делатности „Стана“ да бисмо помогли предузећу. Субвенције за приватне вртиће смо преполовили током јула и августа јер у истом периоду у „Радосно детињство“ иде трећина пријављене деце. Нормално је да се неке теме понављају јер су и неки проблеми стални. То не значи да ништа није рађено- рекао је Вучевић.
Он је одбацио спекулације да је ЛСВ ушао у градску власт да би се у Народној скупштини обезбедила већина за измену Устава, и као пример навео владајућу коалицију у Нишу. Вучевић је рекао да је Нови Сад омогућио наставак излажења Летописа Матице српске и да је град тој установи помогао и преко својих могућности.

А. Савановић – С. Крстић
Фото: Б. Лучић, Ф. Бакић

Нови одборници

Седница је почела избором чланова Градске изборне комисије, а пре гласања, шеф одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић замерио је предлагачима да је састав Комисије неправичан јер не поштује законски прописану проприцоанлу заступљеност чланова у односу на величину одборничке групе.
Након избора 11 чланова ГИК-а, од којих је пет из коалиције око СНС-а, усвојене су и оставке три одборника због преласка на нову функцију, да би затим Скупштина потврдила мандате њиховим страначким колегама. Тако је уместо Горана Чабрадија из Зелене странке у Скупштину ушао Слободан Цветковић, уместо Владимира Јелића из СПО-а одборник је Слободан Танасић, Зоран Петковић нови је одборник СПС-а уместо др Веселина Бојата, а Богдан Коларски представљаће ЛСВ уместо Ненада Чанка.

Пошто је изабран градоначелник, њему и још тројици одборника престао је мандат јер су прешли у извршну власт. Тако је Скупштина уместо Милоша Вучевића и Тихомира Николића, за одборнике добила Милорада Рељића и Марицу Матијевић, уместо Срђана Кружевића нова одборница је бивша председница Скупштине града Јелена Црногорац из Јединствене Србије, а Кристина Менеши је заменила колегу из ЛСВ-а Александра Кравића.

Баци петака

Вучевић је рекао да је настојао да присуствује свим седницама Скупштине града, водио дијалог и с грађанима и с опозицијом, и да се нада да ће у наредне четири године „то све бити много успешније“. Рекао је да је пред новом влашћу много циљева, али их је он свео у пет тачака.
– Пет је одлична оцена. Данас је петак. У Новом Саду се каже „баци петака“. То је добар знак. Зато пет тачака, а оне ће бити из више сегмената. Зато молим за помоћ све оне који желе да буду партнери. Желим пре свега подршку грађана. Неће то увек ићи лако јер мере које нас чекају
нису увек допадљиве у првом тренутку, али су дугорочно
исплативе за Нови Сад – закључио је градоначелник
Новог Сада.

Привреда, незапосленост, деца...

– Слажем се с тим да Град није добро управљао имовином и приходима од ње. Повећали смо подршку малим и средњим предузећима и старт-апима с 30 милиона динара на 125 милиона. Слажемо се с тим да треба растеретити привреду, али треба наћи и начин да се тај новац надомести. Број незапослених је с 29.619 у августу 2012. године пао на 23.805 у мају ове године. Град издваја 11 одсто буyета за „Радосно детињство“, у које ће ове године бити уписано 16.000 деце. Уз 2.000 деце која иду у приватне вртиће и око 800 која нису уписана, Нови Сад се може похвалити да има више деце узраста од једне до шест година него неки градови становника. Убедљиво највише од свих локалних самоуправа издвајамо новца за социјалу – 5,5 одсто из буџета. За здравство никад нема довољно новца – рекао је Вучевић, одговарајући посланицима опозиције. – Нико, осим ДЈБ-а, нема право да напада издвајања за „Егзит“ јер су то радиле све остале странке у овој скупштини. Нападајте ме за „Лир“ јер је мени то донело поене, али не нападајте инвеститоре, пошто ниједног нисте довели. 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести