Књаз Михајло замењује Немањину
Влада Србије од четвртка, 13. октобра, кабинете у здању у Немањиној 11 замениће нишком касарном, у коју ће се наредних неколико дана преселити
цео тим премијера Александра Вучића. Нишлије ће до 18. октобра, осим председнику српске владе, министарима и Владиним чиновницима, бити домаћини и гостима из Албаније, члановима њихове владе и привредницима, који ће се у том граду окупити на Бизнис-форуму двеју земаља.
– Ми на југу смо дуго година чекали овакав догађај, увек се много причало о нама, а мало се радило – прокоментарисао је градоначелник Ниша Дарко Булатовић. – Сада имамо не само обрисе плана, већ план на делу – најаве хиљада нових радних места, нове фабрике, погоне, путеве, мостове, нове коридоре.
Бизнис-форум Србије и Албаније, како се истиче, важан је сегмент нишких догађања. У оквиру Форума очекује се састанак премијера Србије и Албаније Александра Вучића и Едија Раме, а иако се раније спекулисало у медијима, није планирана и заједничка седница двеју влада. Централна тема бизнис-скупа, по ранијим најавама, биће развој инфраструктуре, пре свега изградња ауто-пута Ниш–Тирана.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж најавио је да се на пословном форуму Србија–Албанија 14. октобра очекују представници 200 компанија и да ће тај скуп бити од великог значаја за развој економских односа двеју земаља. Форум ће бити одржан на маргинама састанка Вучића и Раме, који ће присуствовати том скупу, а организатори су Привредна комора Србије и удружење „Бизнис Албанија”.
Очекује се да ће премијер Вучић и министри током боравка у Нишу отворити и нове фабрике, потписивати уговоре и протоколе о изградњи будућих компанија, обилазити најзначајније инфраструктурне пројекте, попут Клиничког центра, који би требало да буде завршен идуће године, те говорити о културном и историјском наслеђу. Биће састанака с представницима ЕУ, домаћим привредницима, представницима локалне самоуправе, Војском и полицијом. Самим тим, није ни чудо што се процењује да је долазак Владе у центар југоисточне Србије „догађај над догађајима”.
Премијер Вучић је још у мају најавио такву врсту акција Владе Србије и још тада је рекао да ће „чланови Владе спавати у касарнама Војске Србије да не би додатно оптерећивали буyет новим издацима“. Он је тада саопштио да ће Влада радити и по седам дана ван Београда и да би прва локација требало да буде Ниш.
– То би требало да постане пракса барем свака два месеца да би се Влада на терену уверила у све пробелеме који тиште Србију – рекао је тада Вучић.
Премијер и чланови Владе, уместо као што би се очекивало, у хотелу, имаће смештај у касарни „Књаз Михаило“, док ће састанци и форуми бити организовани на више локација у граду. Касарна је у близини центра града, има савремену мултимедијалну салу и салу за састанке.
Вучић је обећао да ће грађани, након београдског, јулског састанка, поново имати нову прилику да разговарају с њим „очи у очи” у Нишу. У том граду истичу да влада велико интересовање за тај сусрет.
С. Станковић
Из Београда и Будимпеште у Ниш
У новембру у Ниш на заједничку седницу двеју влада стижу чланови мађарског кабинета. Премијер Александар Вучић почетком септембра то је договорио с мађарским колегом Виктором Орбаном. Потом је уследио и сурет министра спољних послова Ивице Дачића и шефа мађарске дипломатије Петера Сијарта, када је прецизиран датум – 20. и 21. новембар.
Прва седница влада Србије и Мађарске одржана је 1. јула 2014. године у Београду, кад је потписано више споразума из области саобраћаја, заштите животне средине и сарадње министарства унутрашњих послова. Годину касније, друга заједничка седница одржана је Будимпешти, а разговарало се о билатералној сарадњи на свим нивоима, изградњи брзе пруге Београд–Будимпешта, али и о мигрантској кризи.