Можда се склоним, ако кандидат опозиције победи
Кампања за председничке изборе у Србији, који треба у редовном року да се одрже у мају наредне године, траје већ готово две године, неформално стартујући још
на половини мандата Томислава Николића. Имена кандидата за фотељу на Андрићевом венцу не истиче само опозиција већ и мањи партнери у владајућој коалицији, док стожерна партија Владе – СНС – не излази са својим председничким адутом.
Недавно обављено истраживање агенције „Фактор плус”, да само лидер напредњака Александар Вучић побеђује у првом кругу председничких избора, пустило је у политички етар и могућност да српски премијер буде на пролеће председнички кандидат, али је он то убрзо демантовао. Но, лидер напредњака је јуче поново усталасао политичку јавност, поручујући да можда више неће бити премијер уколико опозициони кандидат победи на председничким изборима, поновиши „да је већ десет пута рекао да није заинтересован да буде кандидат за шефа државе”.
– Можда више и не будем премијер ако опозиција добије председничке изборе. Нема никакве сумње да је могуће да се склоним у случају да кандидат СНС-а не победи, а могуће је и да нека друга напредњачка већина настави да ради – рекао је Вучић, нагласивши и да му не пада на памет да се председничким изборима бави у наредних шест месеци.
– Нико из СНС-а се тиме неће бавити до марта – подвукао је премијер, и нагласио да не постоји ни „Томина ни Вучићева струја, већ људи који у СНС-у имају различите идеје, неретко и различит идеолошки приступ, али сви остају у СНС-у”.
Тајминг за председничку тему који је навео Вучић уклапа се у уставне рокове редовних избора за шефа државе. Њих треба да распише председница Скупштине Србије Маја Гојковић до почетка марта 2017, односно 90 дана пре истека мандата актуелног председника Републике, тако да се избори окончају у наредних 60 дана. Мандат председника Србије Томислава Николића истиче 31. маја 2017. године, а из Вучићевих речи може се јасно закључити да, што се њега тиче, журба није у оптицају.
С Андрићевог венца се повремено огласе речима да се Николић тренутно „не спрема се за председничке изборе” јер има преча посла. На упорно инсистирање новинара да се изјасни о томе када креће у кампању, Николић је недавно проговорио и енглески, да би само с две речи – „не још” – исказао да ће у здању некадашњег Председништва Србије обитавати до истека петогодишњег мандата. Сам Николић ни до сада није крио своју жељу да поново буде председнички кандидат. На подсећање да је недавно председник Николић рекао да нико не може да га победи, Вучић је одговорио:
– Драго ми је што је изјавио да се не бави тиме, већ својим послом. Али неки други се само тиме баве. Већ им честитам, видим да су већ победили, али остала је само једна мала ствар, а то је да победе на изборима. У стању су да траже фалинке у вашим речима, али не и да буду на послу у девет сати. Већ у пола један шетају куче и иду на ручак и заврше радни дан, а све остало време гледају како ће да твитују и некоме звоцају – наео је премијер.
Било како било, тек, председник СНС-а је први пут изрекао оно што се по кулоарима већ дуго шушка, а то је да о Николићевој поновној кандидатури постоје разлике у партији коју предводи. За најјачу странку у Србији основно питање предстојећих председничких избора је који кандидат може освојити победу, као потврду лидерства Вучића и СНС-а, а она би била најпожељнија у првом кругу.
За председника републике биће изабран кандидат који добије већину гласова бирача који су гласали. У случају да фали макар и један глас, на биралишта у року од 15 дана поново иду два најуспешнија кандидата, када побеђује онај с највише заокружених листића. Ту је и одговор на питање због чега Вучић не жели да се изјашњава још барем пола године. До тада ће СНС, који пажљиво прати рејтинге својих фаворита, знати може ли Николић победити на тим изборима, не само удружене гласове опозиције већ и да ли има моћ да привуче бираче који у протекла два круга парламентарних избора нису искористили моћ свог гласачког листића.
Самим тим, Вучићеве речи да би у случају победе опозиционог кандидата могао напустити Немањину, најпре би се могле протумачити као порука напредњацима, али и коалиционим партнерима који најављују своје председничке кандидатуре, најпре Ивици Дачићу, потом и Расиму Љајићу. Може се очекивати да премијер од СНС-а очекује да сви стану иза председничког кандидата који има његову подршку, без имало медијског саплитања, а од коалиционих партнера да такође једнодушно стану иза тог имена да би победа била извојевана у првом кругу, звао се он Николић, или евентуално Зорана Михајловић, Никола Селаковић, или ма ко други.
Светлана Станковић
Председнички бубањ и општи избори
Мада политичке анализе не искључују могућност да наредне године уз председничке иду и општи избори, Вучић је рекао да то, како сада ствари стоје, уопште није реално јер би „ова влада требало да траје три и по – четири године, и да то буду најуспешније године за Србију”. Шеф напредњака то тврди дан након што је „Фактор плус” изнео податак да би у овом тренутку СНС на изборима освојио апсолутну власт с 51 одсто гласова, док би се ДС нашао испод цензуса. У парламенту би се, показују њихови налази, нашли и Социјалистичка партија Србије, Српска радикална странка и Покрет „Доста је било”, док би „Двери” и Демократска странка Србије ушли у Скупштину само као коалиција.
С друге стране, иако Вучић сада не размишља о председничкој кандидатури, сигурно је да ће у странци бити великих притисака да се окуша и на тим изборима, а јачина тог притиска зависиће од тога како се у бирачком телу буду котирала имена из председничког кандидатског бубња.