ПИК: У Војводини до 14 сати изашло 29,54 одсто бирача
Члан Покрајинске изборне комисије Јелена Злојутро рекла је да је до 14 сати, по подацима којима располаже ПИК, у АП Војводини на биралишта изашло 29,54 одсто бирача.
Злојутро је Танјугу рекла да је у Војводини највећа излазност забележена у Јужнобачком округу, где је до 14 сати гласало 34,71 одсто бирача, док је најслабија изласност у Севернобанатском округу где је на биралишта изашло 22,26 одсто од укупног вроја уписаних бирача.
По њеним речима, на бирачком месту број 24 у Змајеву дошло је до краткотрајног прекида гласања, јер је на бирачко место дошао један бирач са испуњеним гласачким листићем, па су чланови бирачког одбора одмах реаговали и прекинули гласање, које је, како је појаснила Злојутро, настављено након што је записнички констатована поменута неправилност.
Следећи пресек излазности бирача у Војводини Покрајинска изборна комисија најавила је за 18. 30 сати.
РИК: Излазност до 14 сати 28,89 одсто
До 14 сати на изборе у Србији је изашло 28,89 одсто уписаних бирача, саопштила је Републичка изборна комисија.
У централној Србији до 14 сати изашло је 28,96 одсто, у Војводини 28,69 одсто, а у Београду 28,49 одстоуписаних бирача, рекао је директор Републичког завода за статистуику Миладин Ковачевић.
Он је подсетио да је на парламентарним изборима 2014. године до 14 сати гласало 28,37 одсто уписаних бирача, те да је данас незнатно већа излазност у том периоду него пре две године.
Ковачевић је подсетио да је коначна излазност пре две године била 53,09 одсто.
Упитан да ли је било неких неправилности, он је рекао да нема такве информације.
Наредну конференцију РИК ће одржати у 19 сати када ће бити дат пресек излазности до 18 сати.
Грађани Србије данас гласају на ванредним парламентарним и редовним покрајинским и локалним изборима.
КиМ: До 14.00 гласало 21,8 одсто
На Косову и Метохији до 14 часова гласало је 23.484 бирача или 21.86 одсто, саопштио је ОЕБС.
Право гласа на српским парламентарним изборима на Косову и Метохији има 106. 094 бирача.
На Косову и Метохији ОЕБС спроводи "акцију прикупљања гласова", како би омогућио бирачима са правом гласа приступ српским изборима, а потом гласачке кутије са "прикупљеним гласовима" транспортује у Рашку и Врање, речено је раније Танјугу у ОЕБС у Приштини.
Портпарол Мисије ОЕБС-а у Приштини Сенад Ссабовић изјавио је Танјугу да је Мисија ОЕБС-а на Косову отворила пет центара са повезаним огранцима широм Косова.
Ангажовање ОЕБС-а ослања се на претходна искуства, нарочито оно из 2014. године.
Након завршетка процеса, ОЕБС ће транспортовати прикупљене гласове у Рашку и Врање и предаће их РИК-у на бројање и остале пратеће процедуре, потврдио је Ссабовић.
"У осам сати увече, након што буду затворена биралишта, наше особље врши паковање, сакупљених гласова и транспортује их у Врање и Рашку ради бројања и додатних процедура. Процедура у самој јединици у самом центру је иста као и 2014. године", рекао је Ссабовић.
У Косовској полицији Танјугу је речено да ће бити укључена у пратњу, како га називају "осетљивог", односно изборног материјала и гласачких листића.
Републичка изборна комисија одлучила је да, како су навели, из безбедносних разлога на Косову и Метохији смањи број локација бирачких места, са 25 на 21.
То конкретно значи да се нпр. у Косовској Митровици гласа само у једној ,а не као раније у неколико школа у овом граду.
Број бирача остаје исти и они своје бирачко право данас могу да искористе на 90. бирачких места колико је отворено на Косову и Метохији.
До 14 сати у Новом саду гласало око 25 одсто бирача
До 14 сати у Новом Саду је гласало око 25 одсто бирача уписаних у бирачки списак, што је на нивоу излазности на изборе који су одржани 2014, рекао члан Градске изборне комисије (ГИК) у том граду Марко Радин.
Радин је рекао Танјугу да, уколико се данашњи избори упореде са републичким изборима одржаним пре две године, се може закључити да је изласност потпуно иста као и што је била на тим изборима 2014.
"Тренд изласности из 2014. је готово пресликан и данас, а очекујемо да у наредних два-три сата уследи блага стагнација када је о броју изашлих на гласање реч, а значајно повећање излазности очекујемо после 17 сати па до затварања изборних места", рекао је Радин.
Он је рекао да на биралиштима у Новом Саду до 14 сати није било озбиљнијег угрожавања изборног процеса, и да је на појединим местима било ситнијих проблема који се, како је истакао, "решавају у ходу".
ЦеСИД: Излазност до 14 сати 29,7 одсто,најмање неправилности досад
Према подацима ЦеСИД-а, до 14 сати је на изборима гласало 29,7 одсто уписаних бирача, саопштили су данас представници ЦеСИД-а.
Излазност до 14 сати на изборима 2014. године била је 27,7 одсто бирача, односно сада је већа за два одсто, рекао је програмски директор ЦЕсида Ђорђе Вуковић.
Он је казао да је током дана досло до промене трендова у излазности по регионима.
Како је рекао, сада је нешто "вреднији" регион Централне Србије у односу на ситуацију од јутрос, где је излазност до 14 сати била 31, 5 одсто, затим следи Војводина где је излазност са 29, 3 одсто, док је у Београду и даље најмања -26, 5 одсто.
Он је казао да је излазност сада већа чак и у односу на 2008. годину.
"Ствари треба прихватити као индикаторе", рекао је Вуковић и то илустровао тиме што је јутрос излазност била само 5, 2 одсто, што је најнижа излазност у односу на три изборна циклуса, а сада је већ 29, 7 одсто.
Он је казао да како ствари стоје до краја дана, имаћемо излазност исту или већу у односу на 2014. годину.
Вуковић је рекао да нема озбиљних кршења изборног процеса нити манипулација у изборном процесу.
Вуковић је казао да је било и неких случајева који нису везани директно за изборни процес попут дојаве бомбе на Вождовцу што нема никакве везе са изборима, као и да постоје неке ствари које није могуће дефинисати као незаконите, попут слања смс порука или на друштвеним мрежама, али које ипак неутичу на изборни процес.
Како је рекао, ово је изборни процес са најмање неправилности до сада.