Развој Војводине, без трзавица и провокација

После заједничке седнице Владе Србије и Покрајинске владе у Новом Саду и изречених ставова о даљим заједничким активностима Београда и Новог Сада у бројним пословима,

 представници различитих политичких странака и опција у Скупштини Војводине различито доживљавају, како састанак, тако и саме резултате седнице влада на чијем челу су напредњаци Александар Вучић и Игор Мировић.

– Можемо очекивати да Покрајинска и Републичка влада функционишу у сагласју, а не у сукобима – наводи у изјави за „Дневник“ потпредседник СНС-а и шеф посланичке групе те странке у покрајинском парламенту Миленко Јованов. – Можемо очекивати и да ћемо имати много одговорнију, успешнију и способнију Покрајинску владу, која ће у великој мери и сама бити, не генератор криза и проблема, него она која ће решавати проблеме и чинити да Војводина буде успешнија, богатија и боље место за живот.

Он истиче да је сусрет двеју влада, прва након 13 година, изузетно важан јер се разговарало о пројектима од важности за Србију који се тичу и Аутономне Покрајине Војводине, као што су пруга Београд–Будимпешта, тунел кроз Фрушку гору, ауто-пут Београд–Зрењанин–Темишвар...
– Важна порука која је послата том седницом јесте да смо најзад отворили једно поглавље у односима између Покрајинске владе и Владе Србије који су били испуњени сталним трзавицама, провокацијама и, на неки начнин, покушај покрајинске власти да заокружи један систем, потпуно независан од државе Србије или Владе Србије. Отуда су били они захтеви који су се односили на војвођанску полицију, војвођанску пореску управу, војвођанску академију наука и све остало. Очигледно да је тада идеја била да се направи један потпуно заокружен систем који би покушао у првом делу да функционише паралелно с републичким институцијама, а касније би вероватно у потпуности истиснуо републичке институције из АП Војводине.

Тих провокација из покрајинске администрације ка београдској је било безброј и буквално се сваком активношћу Покрајинске владе у последњих 16 година покушавала стварати тензија на релацији Нови Сад – Београд и Покрајинска влада – Републичка влада. Ова седница показује да су и та поглавља сада затворена и да ћемо имати јединствену политику на читавој територији Србије – казао је потпредседник Српске напредне странке.
Он је додао да је СНС-у, односно Александру Вучићу као председнику странке, и Влади Србији битно да се сваки део Србије развија и да сваки део Србије напредује, и да се то односи и на Аутономну Покрајину Војводину.

– У много случајева је показано да Републичка влада, коју води Александар Вучић, посвећује озбиљну пажњу Војводини. Председник Владе је врло често у посети градовима и општинама у Срему, Банату и Бачкој и недавно је отворио нову фабрику у Кикинди, присуствовао је отварању велике инвестиције у Новом Саду... у Срему је више пута боравио код покретања неких инвестиција. Тако да, када погледате, ту посвећеност развоју свих делова Србије, Александар Вучић и влада коју води су делом показали у претходном периоду те је ово потпуно логичан наставак такве политике – нагласио је Миленко Јованов.

Посланичка група СПС-а у Скупштини Војводине изузетно је задовољна тиме што је у Новом Саду одржана заједничка седница Владе Републике Србије и Покрајинске владе, што се разговарало о значајним пројектима и што је пружена подршка у привлачењу страних инвестиција у Војводину.
– Сматрамо да је на тај начин превазиђено нешто што је постојало неколико година – блокада сарадње између покрајинске и републичке администрације и, самим тим, то обећава да ће и укупни привредни, а самим тим и остали амбијент у покрајини Војводини бити бољи, што ће утицати на побољшање укупног амбијента у Србији – рекао је за наш лист шеф посланичке групе СПС-а Павле Будаков.

Он је истакао да је изузетно значајно да две владе одржавају седнице и на тај начин регулишу многа питања која су била отворена протеклих година, а поготово што је међу тим питањима и закон о финансирању Војводине, који је уставна обавеза, а који још није усвојен.
– Ти закони се усвајају у Народној скупштини Србије на предлог или покрајинске администрације, која је овлашћени предлагач закона, или на предлог Републичке владе. Но, без обзира на то, битно је да постоји синхорност у размишљању, и што је истакнуто да ће у ближој будућности и то питање бити на дневном реду и да ће и тај закон почети да се ради и да дође пред усвајање у Скупштини Србије – закључио је Будаков.

Шеф посланичке групе ЛСВ-а, опозиционе у покрајинском парламенту, Бранислав Богарошки истиче да очекује да ће, након суботње седнице, сарадња између Покрајинске и Републичке владе постати правило и обавеза, а не да зависи од нечије добре воље. Он је додао да није задовољан објашњењем о доношењу закона о финансирању Војводине.

– Надамо се да ће финансирање Аутономне Покрајине Војводине добити институционални оквир, а не да се то своди на ад хок решења – казао је Богарошки. – Такође, очекујемо и да седнице двеју влада буду институционална обавеза и не буду везане за чињеницу да је иста странка на једном и другом нивоу власти.

Он је рекао да је ЛСВ очекивао да ће већа пажња бити посвећена закону о финансирању, не умањујући при том значај инвестиција о којима се говорило на седнице двеју влада.– Дато је обећање да ће се радити на том закону. Али, да би Војводина могла да се развија, има привредни раст и подиже стандард грађана, неопходно је доношење закона о финансирању – закључио је Бранислав Богарошки.

За посланике „Доста је било“ седница двеју влада „носи потпис режимских спин-доктора и може се описати синтагмом ‘опсењивање простоте’“.
– Једини видљиви резултат тог састанка је поновно демагошко засипање грађана великим цифрама, још већим инвестицијама и фантомским пројектима за које се конкретно не зна ни када ће, ни ко ће, ни за коју цену реализовати – рекао је потпредседник Скупштине Војводине из редова ДЈБ-а Иван Стијеповић.

– Тако изречена предвиђања немогуће је проверити и утврдити њихову истинитост јер су сама по себи вишезначна и широко постављена. О томе најбоље сведочи пример непостојећег и дуго најављиваног закона о финансирању Војводине, за који је речено да ће бити донет у „наредном периоду“, што може бити једна, пет или десет година, а за све то време Покрајина ће и даље зависити од воље републичких власти.
Он је казао да се на тај начин не решавају нагомилани проблеми, већ се само додатно купује време и одлаже неопходна промена система кроз јачање институција и успостављање владавине права, „а што је потребно хитно урадити и тиме зауставити владавину једног човека, која је сада де факто на снази“.

A. Савановић
 

Јованов: Ни њихови с њима нису хтели

Миленко Јованов наводи да је тринаестогодишње одсуство таквих седница влада двају нивоа власти највероватније узроковано „појединим људима који су чинили Покрајинску владу“.

– Подсетићу вас на то да СНС у Влади Србије учествује од 2012. године, а води је од 2014. године. Ако протеклих 13 година није било седница Покрајинске и Републичке владе, поставља се питање зашто с Покрајинском владом, коју су чинили ДС и његови функционери из Војводине, нису желеле ни њихове страначке колеге из Републичке владе у периоду од 2008. до 2012. године или у периоду пре тога.

Важно је истаћи да је у протеклих 13 година, док није било седнице, и те како је било периода када су покрајинску и републичку власт чиниле исте политичке организације, а није било седница. Ако имамо само једну константу у тим односима – састав Републичке владе се мењао и биле су различите скупштинске већине, а покрајинска власт се није битно мењала протеклих 13 година – онда је само један могући узрок проблема и „шумова“ на вези Нови Сад – Београд, а то је Пајтићева Покрајинска влада – нагласио је потпредседник СНС-а.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести