Вучић-Додик: О миру, стабилности, економији, војној неутралности

Премијер Александар Вучић данас је у Београду разговарао с председником РС Милорадом Додиком, а на прес конференцији након сусрета рекао је да су кључне теме биле - значај очувања мира и стабилности у региону,

заједнички економски пројекти, значајне годишњице, али и глобалне теме, превасходно оне везане за наш однос према различитим војним савезима.

Вучић је, говорећи о економским пројектима, рекао да они добро напредују и у складу са планираним роковима.

То се пре свега односи на радове на мосту Љубовија - Братунац, али је додао да је било речи о о путу Бијељина - Београд, односно Бијељина - Сремска Митровица, и путу Вишеград - Ужице.

"Мислим да ћемо на следећој заједничкој седници двеју влада, Републике Српске и Србије, доћи до закључака како да припремимо пројектну документацију и кренемо с радовима у 2017", рекао је Вучић.

Када је реч о важним годишњицама Вучић је поменуо 75 година од оснивања Независне државе Хрватске, "места најтежег и највећег погрома нашег народа у историји", и оснивања јасеновачког логора.

Србија и РС ће заједно обележавати те датуме, не само у једном дану, већ низом манифестација, како у Београду, тако и у Бањалуци, али и у Јасеновцу, ако нам буде дозвољено, рекао је Вучић.

Србија и РС исказале су идентичне ставове у односу на различите војне савезе, а премијер Вучић је, говорећи о тој теми, навео да ће Србија чувати своју војну неутралност, да неће бити члан ниједног војног савеза, изразивши задовољство што је и председник Додик рекао да ће и РС водити исту такву политику на нивоу БиХ.

За Србију витално да догађај из Либије добије пуну истину
Вучић је најавио да ће се сутра поново састати са амбасадором САД Кајлом Скатом, јер је за Србију од виталног значаја да трагичан догађај из Либије добије пуну истину, као и то је важно да се не доведе у питање добар тренд односа са Сједињеним Државама.

"Две аутопсије, и у Либији и у Србији, показале су да су радници српске амбасаде у Либији страдали због детонације, и у исто време", рекао је премијер на конференцији за штампу и поновио да Србија чека да америчка страна пружи били какав доказ да то нису урадили амерички бомбардери или ловци.

Према његовим речима, на једном телу је реч о 11, 12 повреда и од њих је једна била смртоносна, али се види, рекао је, да су настале одједном, као последица детонације.

Вучић је рекао и да је аутопсија недвосмислено показала да су све повреде на телима Слађане Станковић и Јовице Степића настале истовремено.

"Морам да признам да би то требало баш да не знам ко креира, па да у некој другој детонацији негде страдају, па да та тела довлаче...чему то све? Тешко ми је да у то поверујем, али хајде да будем коректан, да то не искључим у потпуности, да чекам да нам америчка страна пружи било какав доказ да то нису урадили амерички бомбардери или ловци", рекао је премијер и додао да је тешко је да се пронађе било који аргумент за сумњу у оно што смо имали до сад.

"По нама су то урадили амерички бомбардери и ловци, ако Американци кажу да је другачије, нека нам пруже доказе", рекао је Вучић.

Он је истакао да "политичке изјаве" по том питању не жели да коментарише, јер је, како је рекао, лако стицати политичке поене, али да је исто тако лако вратити се у прошлост.

За Србују је од виталног значаја да трагичан догађај из Либије добије пуну истину, "али не у политичком и искривљеном смилу, зарад стицања јефитних поена и патетичне политике", већ како би се знало ко је убио Јовицу Степића и Слађану Станковић, нагласио је.

Премијер је рекао да ће се сутра ујутру поново састати са амбасадором САД Кајлом Скатом, наводећи да је важно и да односи са том земљом не буду "замрзнути" и да се не уништи позитиван тренд односа у потпуности, јер од тога зависи будућност земље.

Емоције на страну, Срби, и да гледамо у будућност
Раст неодговорних и неозбиљних идеја изолационизма Србији не може да донесе ништа добро, као ни одустајање од сопствене политике, рекао је данас премијер Александар Вучић и поручио да ће Србија и убудуће да буде своја на своме, да штити свој народ и да сачува суверенитет.

Он је, одговарајући на питања новинара о страним утицајима, поновио да је Србија недвосмислено донела одлуку да буде војно неутрална и да ту неутралност љубоморно чува.

"А, зашто је некима потребно да то стално доводе у сумњу", запитао је и додао да је то "најчешће зато што немају своју визију, своју идеју или програм за даљи пут развој Србије, изузев да злоупотребом народних емоција покушавају да одвајају и деле народ, тако сто обично кажу - 'види, ови раде с Американцима, а ми баш волимо Русе...'

"Мој је одговор: 'А ми волимо Србију", рекао је Вучић и запитао мисле ли ти који критикују да би овде, ако напустимо европски пут, било 300.000 радних места у компанијама из тих земаља, или шта би снама било да се укине то тржиште...

"Да ли стварно мислите да би долазиле нове европске инвестиције?", запитао је и поручио:

"Пустите празне приче, политика није шала, није игра, ни држава није шала и игра, држава је много озбиљна ствар. Ми овде морамо сваког месеца у дан да исплатимо два милиона и 600.000 плата и пензија, некима смо већ вратили део одузетих плата и пензија... Тако да емоције, Срби, на страну и да гледамо у будућност".

Да не будемо ни на чијој страни, додао је, да нас не занима много шта ће да раде велики, већ да размишљамо о својој земљи  и о томе да наша Сербија иде напред.

Не бих се кладио на то да сам уплашен
Премијер Вучић је изјавио да ће, у наредних неколико дана, донети одлуку која претходи расписивању избора, па ће његови политички противници видети "колико се уплашио".

Вучић је, одговарајући на питање новинара колико су тачне спекулације да неће бити избора, јер се компликује питање са мигрантима, приметио да они који о томе говоре нису забринути због миграната, већ желе да кажу да премијер нема подршку.

"Нису ти који о томе говоре на друштвеним мрежама и у појединим медијима стварно забринути због мигрантске кризе, нити других питања, већ би да кажу да Вучић нема подршку и поверење народа, па се уплашио народне воље, па ћу мигрантску кризу да искористим као довољан разлог", рекао је премијер.

Он је додао да је добро "док га виде уплашеног", иако се, каже, "на то никада не би кладио".

"Изборе ће расписати председник Републике, и председница Народне скупштине, а видећемо када. То је њихова надлежност. А да ли ћу ја да донесем одлуку зависи од тога колико сам се уплашио, а то ће да виде у наредних неколико дана", поручио је Вучић.
(Танјуг)

Додик: Шта би било да неко из Србије тражи Сарајеву да призна РС
Босна и Херцеговина не може и неће признати независност Косова без става Републике Српске, изјавио је данас председник Републике Српске Милорад Додик.

"Унилатерално проглашена независност какву су учнили косовски Албанци за нас остаје трајно неприхватљива", рекао је Додик на конференцији за новинаре са премијером Србије Александром Вучићем, осврћући се на захтев председника Албаније Бујара Нисанија да Сарајево призна једнострано проглашену косовску независност.

Он је нагласио да ће РС пратити и бити подршка политици коју води Србија по том питању.

"Шта би било да је неко из Србије дошао у Сарајево и тражио да Сарајево призна независност Републике Српске. Неки сматрају да је то право председника Албаније, али исто тако морају да знају да је и наше право да имамо наше политике", рекао је Додик.

Додик је, после састанка са Вучићем, рекао да Република Српска поздравља "појачану снагу" Србије, сматрајући да је она кључна за регионалну стабилност и позицију Србије.

"Мир и стабилност су главни циљ који смо утврдили, желећи то и другима, а не само српским народима и државама", рекао је Додик.

Он је рекао да подршка Србије Дејтонском мировном споразуму и територијалном интегритету БиХ није спорна за Републику Српску, већ да су за тај ентитет спорне наметнуте надлежности од стране "међународних окупатора", пре свега високог представника, који су редизајнирали Дејтонски споразум.

Додик је истакао да РС не води авантуристичку политику већ се противи наметању решења странаца, "који су им разваљивали уставни поредак".

Он је додао и да је РС, као и Србија, војно неутрална, и да ће такву политику наставити да подржава и прати.
(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести