АБА: Звезда друга, Сутјеска испала

Последње коло кошаркашке АБА лиге донело је низ невероватних узбуђења и преокрета, али на крају све се свело на “тресла се гора, родио се миш“,

јер након победе Црвене звезде над Крком и пораза Сутјеске у Задру, ништа се на табели није променило: српски шампион је, како се и очекивало, задржао друго место и предност домаћег терена у полуфиналу плеј офа са Цедевитом, док је црногорски представник испао из АБА лиге. Ипак, због коефицијента који обезбедила првопласирана Будућност, Црна Гора ће и наредне сезоне имати два представника, док је Србија један тим за догодине изгубила, што значи да ће имати три екипе у регионалном такмичењу.

Црвена Звезда се мучила у првом полувремену с Крком. Словеначка екипа је у случају победе Сутјеске над Задром, што се умало није и десило, лако могла да се нађе на 13. позицији што би значило селидбу из АБА лиге, па су дали све од себе да црвено–белима преотму бодове. Ипак, у другом делу квалитет је пресудио и све је дошло на своје место. Очекивано, под обручима је доминирао Мајк Цирбес (21 поен и 9 скокова), а солидан је био и Таренс Кинзи (15 поена). Нашег шампиона у наредном периоду очекују бројне еврлогашке обавезе и сасвим известан пласман међу осам најбољих тимова старог континента.

У Задру је виђена права драма. Током меча екипе су се смењивале у вођству, а Задрани су имали десетак поена предности на почетку последње четвртине. Ипак, Никшићани су одлично одиграли у последњој деоници, а минут пре краја, након поена Кораћа, повели су са 80:79. Али, црногорски представник није имао среће: при резултату 85:83 за Задар (што је био и коначан исход), Врањеш је намерно промашио слободно бацање, Поповић је ухватио лопту, Врањеш је промашио тројку за победу и опстанак, а лопту је ухватио Шалић, али и он није био прецизан, бар за продужетак.

Просто невероватна утакмица одиграна је у Љубљани, каква се виђа једном у пола века! Олимпија и Партизан, иако након пораза Сутјеске ником бодови нису значили, одигреали су чак четири продужетка, одиграли су још једно полувреме! У првих 40 минута, резултат је био 71:71. “Змајчеки” су били бољи у првом, “парни ваљак” у другом полувремену, али богиња Фортуна никоме није била наклоњена ни у наредних 15 мунута, тачније три продужетка. Врло тесно је било и у последњем продужетку, а срећнији и за длаку спретнији били су Љубљанчани победивши са три поена разлике (118:115). Код Партизана Вилсон је убацио 41 поен, Yонс 32, а код домаћина  најбољи је био Сава Лешић са 31 поеном и 21 скоком.

Мега Лекс је савладала борбени Металац, а доминирао је Луваву са 17 поена, 7 скокова и 5 асистенција.