Евролига: Славље Звезде у “инфаркт” завршници

Кошаркаши Црвене звезде остварили су прву победу у новој сезони Евролиге, јер су, надокнадивши 14 поена заостатка, у Истанбулу савладали екипу Галатасараја са 83:85.

Галатасарај - Црвена звезда 83:85 (30:17, 17:30, 20:22, 16:16)

ИСТАНБУЛ: хала Абди Ипекчи, Истанбул, Гледалаца:  12.000, судије: Роха (Португал), Фуфис (Грчка), Виклицки (Чешка република)

ГАЛАТАСАРАЈ:  Смит 4, Прелyић, Мицов 1, Тајус 19, Томпсон 4, Шилб 1, Плајш 2, Остин 24,  Гулер 4 (7ас), Диблер 4, Дентмон 12, Коксал 8.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ребић, Дангубић 9, Митровић 1, Лазић 3, Добрић, Симоновић 23, Џенкинс 3, Гудурић 11, Јовић 14 (9ас), Кузмић 11, Бјелица 10.

Кошаркаши Црвене звезде остварили су прву победу у новој сезони Евролиге, јер су, надокнадивши 14 поена заостатка, у Истанбулу савладали екипу Галатасараја са 83:85. Драматична завршница уследила је иако је Звезда од  минус 14 стигла до плус 15, а онда до минут пред крај губила, пре чудесно изборене победе коју је потврдило слободно бацање Стефана Јовића.

Почетни напад у мечу имали су домаћи кошаркаши, који су после два минута игре имали 5:0. Прве поене за Београђане постиже Кузмић, искористивши једно од два слободна бацања. Први Звездин поен из игре постигаоје Јовић, но Тајус је  наставио одличну серију и доноси 9:3 домаћину. Немоћна игра у одбрани црвено-белих и тројка Коксала за плус девет натерали су Дејана Радоњића да затражи тајмаут. На половини прве четвртине Тајус и Коксал постижу по осам поена, за предност своје екипе од 16:3. Након неславног старта меча црвено-бели се буде, па уз две тројке Симоновића и серију од 10:1 су успели  да смање резултат на 19:13. До краја четвртине турска екипа је поново успела да се одвоји, уз две везане тројке Дентмона, па на први предах  отишла са предношћу од 30:17.

Први напад у другом кварталу доноси поене Симоновића, после изнуђеног фаула. Како време пролази Звезда игра све сигурније, домаћи почињу да греше у нападу, па након три минута игре у другој деоници црвено-бели прилазе на 32:24. Настављају Београђани са агресивном игром, Лазић погађа тројку из угла, па је на шест минута до полувремена резултат 33:29 за истанбулску екипу. Симоновић игра одлично, уписује 12 поена, Звезда прилази на пола коша разлике, а турски стратег тражи тајмаут. У 15. минуту црвено-бели поенима Гудурића из слободних бацања долазе до прве предности у мечу - 35:36. Много квалитетнија игра Београђана у другој деоници и одлична партија Симоновића (15 поена) доносе резултатски егал, па је на полувремену скор био  47:47.

Након три минуте игре у наставку Симоновић је погодио своју четврту тројку, следе је поени Кузмића, па црвено-бели стижу до највеће предности у досадашњем делу меча – 50:58. У тим тренуцима Звезда је чврстом одбраном буквално “ломила” ривала. Тешка тројка Јовића на половини треће деонице доноси и прву двоцифрену предност српском тиму 50:61. Расподија Звезде се наставила, а атрактивно закуцавање Кузмића води Београђане на плус 15.

Почетак последњег дела игре донео је и ново изједначење. Играло се поен за поен, а на седам минута до краја меча Галата после дуже времена поново дошао у предност – 73:72. Резултатска клацкалица довела је меч до неизвесних последњих четири минута. Симоновић је мало пробудио црвено-беле, али искусни Гулер не дозвољава Звезди ново изједначење – 79:77.  Минут пре финиша црвено-бели су направили серију од 4:0 за предност  83:84. Очекивао се напет фото-финиш. Две секунде до краја Деј је промашио победнички шут за два поена, Јовић ухватио лопту под кошем, истрпео фаул и отишао на линију за слободна бацања. Друго бацање је намерно промашио, Деј шутирао са више од половине и промашио.