Воша упркос пораза ипак у Европи

Иако су изгубили од Партизана захваљујући победи Црвене звезде у мечу са нишким Радничким фудбалери Војводине ипак су се пласирали у квалификације за Лигу Европе.

Партизан - Војводина 3:2 (2:1)

БЕОГРАД: Стадион Партизана, гледалаца 2000, судија: Николић (Крагујевац). Стрелци: Миленковић у 7. Михајловић у 27. и Росић (аутогол) у 61. за Партизан, а Мелег у 32. и 73. минуту за Војводину. Жути картони: Вулићевић, Јевтовић, Брашанац (Партизан), а Росић (Војводина).

ПАРТИЗАН: Кљајић 6, Вулићевић 6, Јовановић 6, Миленковић 7, Богосавац 7, Јевтовић 6, Брашанац 6, Илић 7, Голубовић 7 (Лукић 6), Михајловић 8 (Бирманчевић), Божинов 6 (Влаховић 6).

ВОЈВОДИНА: Кордић 6, Мелег 8, Ашћерић 7, Палочевић 6 (Јованчић 6), Лакичевић 6, Настић 7, Бабић 6, Росић 6, Малбашић 7, Секулић 6, Милетић 6.

На велико изненађење Београђани су на терен истрчали у најјачем саставу. Но, упркос томе иницијативу на почетку имали су Новосађани. Лопта је била чешће у њиховим ногама, више се играло на половини црно-белих. И, како то у фудбалу често бива, Новосађани су гол примили у јеку велике иницијативе. Играо се 7. минут, Михајловић је послао идеалну лопту у казнени простор Војводине, а Миленковићу није било тешко да је са два метра, пошаље у мрежу.

У истом минуту Новосађани су имали стопостотну прилику да изједначе, али је Мелег са само неколико метара послао поред стативе Кљајићевог гола. После тога на терену се развила жустра борба, са шансама и полушансама на обе стране. Најизгледнију је имао Божинов који је идеалан пас Илића упропастио. Аплаузе гледалаца заслужио је и Мелег упутивши праву бомбу под пречку Кљајићевог гола, али је овај био на висини задатка. Но, на несрећу Новосађана овог пролећа најбољи играч Партизана Немања Михајловић јуче је имао свој дан. После асистенције код првог гола, у 27. минуту се и сам уписао у стрелце.

Но и Новосађани су имали свог јунака, после два неуспела покушаја у 32. минуту у листу стрелаца се уписао и Мелег, искористивши велики кикс Брашанца и лако савладавши Кљајића. До краја полувремена Војводина је имала још једну велику прилику, али је резултат остао непромењен.

У наставку играло се мирно, лопта се углавном кретала између два казнена простора. У 60. минуту монотонију је прекинуо Росић. Неспретно је захватио лопту на ивици свог казненог простора и она је неочекивано завршила у мрежи свогг тима.

Таман се помислило да је овим поготком све на на овој утакмици решено кад је уследио још један леп погодак. Играо се 73. минут, лопте се докопао расположени Мелег и са око двадесетак метара снажним ударцем у рашље савладао Кљајића.

Оживео је овај погодак наде Новосађана да могу избећи пораз. Атаковали су, жарко су то желели, али до промене резултата није дошло.

И. Лазаревић

Шампионско славље уз победу

Црвена звезда - Раднички 2:0 (0:0)

БЕОГРАД: Стадион Рајко Митић, гледалаца 40.000, судија: Вујовић (Нови Сад). Стрелци: Орландић у 75. и Катаи у 82. минуту. Жути картони: Орландић (Црвена звезда), а Р. Булатовић, Марјановић, Ђуричковић и Александар Јовановић (Раднички).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кахриман 7, Петковић 6 (Цветковић 7), Луковић 7, Рендулић 6 (Плавшић 7), Ибањез 7, Ле Талек 7, Доналд 7, Грујић 7, Катаи 8, Срнић 7, Вијеира 6 (Орландић 7).

РАДНИЧКИ: Александар С. Јовановић 6, Р. Булатовић 7, Томић 6 (Крстић), Ђуричковић 6, Петровић 6, Мркић 7, Марјановић 6, Александар Јовановић 6, Лакић-Пешић 6, Апостоловић 6 (Тодоровић), Д. Булатовић 6.

Време славља на црвено-белој страни топчидерског брда. Уочи меча последњег кола против Нишлија организована је права фешта у част 27. титуле коју је на доминантан начин освојила Црвена звезда. У дивном амбијенту пред готово 40.000 гледалаца обављена је најпре церемонија доделе признања Београђанима. Играчи су излазили на црвени тепих кроз својеврстан шпалир који су направили клинци из Звездине школе фудбала, а све је било декорисано многобројним клупским заставама. Највише овација добио је тренер Миодраг Божовић који је истински љубимац црвено-белих навијача. Након уручених медаља, капитену Александру Луковићу је пехар у трајно власништво предао директор Заједнице Суперлиге Владимир Булатовић, а онај у трајно власништво уручио је нови потпредседник ФШ Горан Буњевчевић. Уследио је ватромет, летеле су црвено-беле конфете, а на трибинама се појавила и грандиозна кореографија - на “северу” српска застава са силуетом покрајине Косова у њеном центру, а на “истоку” и “западу” црвено-црним словима било је исписано: УЕФА и ФИФА,  што је била јасна алузија на недавни потез ових организација које су у своје чланство примиле Косово.

Црвено-бели су се новим тријумфом одужили навијачима, а Нишлије су због овог пораза остале без Европе иако су им на руку ишли остали резултати у овом колу. У првом делу скроман фудбалски садржај. Раднички бојажљив и обазрив, Звезда у пуној офанзиви али без много опипљивих прилика за гол. Интересантан детаљ догодио се у 13. минуту. После дуела Радоша Булатовића и Вијеире судија Вујовић је показао на белу тачку. Пошто су у трци за најбољег голгетера били Вијеира и Катаи са клупе стигла директива да пенал изведе Петковић. Учинио је то у бековском стилу, шутиравши снажно и високо преко гола. Трудио се Катаи да поправи свој учинак, али у 17. минуту није имао довољно среће да би у 39. са 25 метара погодио стативу.

Много боље и узбудљивије било је у наставку меча. Нишлије су кренуле отвореније, јер победом су могли до изласка на европску сцену. Претио је Апостоловић у 57. минуту, уздрмао је Мркић у 74. минуту стативу, а онда је стигла казна. Ибањез је у свом стилу центрирао, а на правом месту је био резервиста Орландић који је главом погодио мрежу Радничког.

Упорност Александра Катаиа исплатила се у 82. минуту. После серије неуспелих покушаја уследила је сјајна соло акција по десној страни коју је окончао ефектним ударцем за коначних 2:0, обезбедивши себи и титулу првог стрелца лиге.

З. Рангелов

Катаи најбољи стрелац

Финиш сезоне протекао је у знаку Александра Катаиа. Разиграо се и распуцао Звездин везиста. Из прикрајка је искористио шансу јер је Вијеира због повреде прескочио неколико утакмица па му је голгетерски салдо мировао. Катаи је голом против Нишлија стигао до бројке од 21 постигнутог погодка што му је било довољно одличну сезону украси и титулом најбољег стрелца у Суперлиги.

ПЛЕЈ-ОФ СУПЕРЛИГЕ
БЕОГРАД: Партизан - Војводина  3:2 (2:1)
БЕОГРАД: Црвена звезда - Раднички  2:0 (0:0)

25

Шампион је Црвена звезда и играће у квалификацијама за Лигу шампиона, Партизан као победник Купа Србије играће од другог кола у квалификацијама за Лигу Европе, а Чукарички и Војводина, играће од првог кола квалификација а Лигу Европе.