Aлмаз-Aнтеj: Oператер Бука могао грешком да обори MХ17
МОСКВА : Произвођач ракетног система "Бук" - руска државна компанија Алмаз-Антеј - није искључила могућност да је авион "Малезија ерлајнза" на лету МХ17 могао да буде оборен
због грешке оператера тог противваздушног-ракетног комплекса, рекао је представник Алмаз-Антеја Михаил Малишевски, а пренео Спутњик.
„Вероватноћа (грешке оператера "Бука") се, природно, не може искључити. Разлога за то може бити много. Лоша обука посаде, неки погрешно укуцани подаци, неке трагичне грешке. На пример, систем је могао да буде наоружан правом бојевом ракетом уместо школске ракете. Иако је то мало вероватно, то се не може искључити“, рекао је Малишевски.
У извештају Међународне истражне групе се наводи да је ракета из „Бука“ наводно долетела са територије под контролом устаника. Руски концерн је на основу експеримената саопштио да то није тачно. Ракета је дошла са бока авиона и то доказују оштећени елементи конструкције авиона.
Зарошченско, одакле је била лансирана ракета, налазио се под контролом Украјине, наводи Спутњик.
Представник концерна Алмаз Антеј је изјавио да би са вероватноћом тачности од 90 одсто било откривено да је ракета, која је оборила малезијски „боинг“, лансирана из правца Првомајска, али се то није десило.У руској компанији су навели да холандски експерти не располажу техничким оправдањем својих закључака.
"Оштећења малезијског авиона, који је пао у Доњецкој области Украјине, а која су наведена у извештају међународне заједничке истражне групе под руководством Холанђана, нису реална", изјавио је Милишевски."Спутњик" тврди да је руски концерн извео већ три експеримента који показују услове за обарање малезијског „боинга“ у Донбасу.
Трећи експеримент је негирао закључке међународне истражне групе под управом Холанђана који је објављен данас, саопштили су у концерну.
Према речима представника концерна, процена реалних оштећења сведочи да модел очекиваних оштећења који су направили Холанђани не одговара реалним оштећењима спољне конструкције авиона.
Холанђани су приликом симулације пада МХ17 користили податке о америчкој ракети која се много разликује од ракета „Бука“.Међународни истражитељи саопштили су раније данас да је малезијски авион МХ17 2014. године оборен ракетом система Бук, са подручја под контролом проруских снага на истоку Украјине, који је ту допремљен из Русије, али нису директно оптужили Москву, нити су навели имена одговорних за тај догађај.Холандски истражитељи су на конференцији за новинаре рекли да поседују чврсте доказе за своје тврдње, преноси АП.
(Танјуг)