Ципрас између реда штедње и реда идеала

БЕРЛИН: Грчком премијеру Алексису Ципрасу бирачки и даље верује, али он данас на страначком конгресу Сиризе треба да увери и своје партијске другове да још увек заступа

левичарске идеале и одбија неумољиве мере штедње које се намећу Грчкој, пише данас Дојче веле.

Ципрас идеалима и ватреном реториком осваја гласове, али редовно увиђа да међународни зајмодавци немају слуха ни за једно ни за друго, наводи ДВ, додајући да је то већ искусио у фебруар прошле године, неколико седмица након што је постао премијер.
Ма колико Ципрас своје бираче уверавао да ће се и он и Сириза „мерити по њиховој способности да владају Грчком", редовно ипак пристаје на све мере које захтевају ММФ, Европска централна банка и Европска комисија.
 
Већ прошлог лета је и у самој Ципрасовој странци дошло до побуне против премијера који обећава једно, а онда чини нешто сасвим друго.
Припадници радикалне левице око тадашњег министра енергетике Лафазаниса су напустили Ципраса и најавили оснивање „борбеног комитета против европског диктата штедње". Ипак, на изборима који су уследили Ципрас је опет победио, а Лафазанис је потонуо у заборав.
У Ципрасовој странци и даље није мирно, а конгрес на којем би премијер коначно рекао шта мисли и зашто ради супротно ономе што говори се увек изнова одгађао.
 
Током дана се сатаје са 3.300 страначких делегата у Пиреју који у четири дана расправе желе да одреде смер њихове странке и задатак грчке левице.
Познаваоци ове коалиције левичарских странака и покрета упозоравају - тако нешто нипошто неће бити лако.
„Сириза је необична, у Европи јединствена појава: она се састоји од много струја и то је њена снага, али и велика слабост", објашњава Николас Вулелис из левичарског листа „Новине новинара" из Атине.
 
Ципрас је прошле године обећао „леви, паралелни програм за социјално угрожене", али је неколико месеци касније прихватио додатне мере штедње.
Политиколог Левтерис Кусулис мисли да ће Ципрас барем на конгресу говорити шта хоће, да се „осећа дашак револуције у ваздуху, у Пиреју ћемо видети старог Ципраса".
 
Димитрис Пападимулис, потпредседник Европског парламента из редова Сиризе, такође мисли да ће Ципрас, убедљивом већином опет бити изабран за председника странке што ће ојачати његову позицију.
Од унутарстраначке опозиције је остао тек „Покрет 53", група баш толико политичара Сиризе који начелно прихватају мере штеДВе за Грчку, али траже да се постави јасна граница до које Атина то може чинити.
 
Изненађујуће је што се управо министар финанција Цакалотос сматра предводником ове групе. Он је недавно подигао прашину успутном изјавом да се мора размислити да ли Грчка може да опстане у садашњој зони евра.
Убрзо се, међутим, вратио на курс премијера Ципраса и тврдио да је та његова изјава извучена из контекста.
(Танјуг)
 
EUR/RSD 117.1474
Најновије вести