ЕУ договорила механизам суспензије за визе

БРИСЕЛ: Чланице ЕУ постигле су данас договор о механизму који ће омогућити суспензију безвизног режима по хитном постпуку,

а који може бити примењен на све досадашње споразуме о визној либерализацији.О томе ће Холандија као председавајућа ЕУ почети преговоре са Европским парламентом чим та институција изнесе свој став, саопштио је Европски савет.

"Визна либерализација има много предности и за ЕУ и за треће земље, али је у случају свих земаља које су изузете од виза потребна кочница за хитне случајеве, како бисмо били сигурни да неће бити злоупотреба", рекао је холандски министар за миграције Клас Дејкхоф. Он је изразио задовољство због договора који ће, како је навео, олакшати мере против злоупотребе.

Главни циљ предлога је јачање механизма суспензије тако што ће се земљама чланицама олакшати да известе о околностима које воде до евентуалне супсензије, тако што ће се Комисији омогућити да активира механизам на сопствену иницијативу и тако што ће се Комисија задужити да шаље годишњи извештај ЕП и Савету о континуираном испуњавању критеријума трећих земаља које имају визну либерализацију, каже се у саопштењу.Сусензију може да активира извештај неке чланице или Комисије.

Ако то учини проста већина чланица, ЕК ће морати да усвоји нацрт примене одлуке о привременој суспензији визне либерализације за држављане треће земље на период од шест месеци.

Савет такође уводи механизам мониторинга са циљем да се осигура да треће земље које су добиле визну либерализације након дијалога о визној либерализацији наставе да испуне критеријуме које су чиниле основу за добијање безвизног режима.
 

Аврамопулос: Још два услова за укидање виза грађанима Косова

БРИСЕЛ: Прва расправа министара унутрашњих послова ЕУ о визној либерализацији за Косово завршена је без коначног договора, а из Брисела поручују да постоје још два услова- демаркација границе са Црном Гором и ефикаснија борба против организованог криминала.Министри унутрашњих послова ЕУ разговарил су и о визној либерализацији за грађане Турске, Грузије, Украјине, али као и у случају Косова, без крајњег договора.

Реч је, иначе, о првој министарској дебати након што је Европска комисија почетком маја оценила да је Косово испунило захтеве за визну либерализацију и препоручила укидање виза за грађене Косова.

"Косово је испунило већину услова за визну либерализацију. Међутим, постоје још два предуслова. Први, који Косово мора одмах да испуни, јесте демаркација граница са Црном Гором. Други је да покаже напредак у ефикаснијој борби против организованог криминала у земљи", поручио је европски комесар за миграције и унутрашња питања, Димитрис Аврамопулос. Аврамопулос је додао да је исто поручио и званичницима Косова приликом своје недавне посете Приштини.

Иако косовски медији наводе да се после препоруке Европске комисије на Косову створила нада да ће грађани са косовским пасошима већ овог лета моћи без виза да путују у земље шенгенског простора, из Брисела поручују да временски оквир још не постоји.

Холандско председавање Саветом ЕУ, наиме, није могло да одговори на питање да ли је до краја њиховог председвања, које се завршава у јуну ове године, могућ договор о визној либерализацији за Косово.

"Процес доношења одлуке је у току, али на крају је важно шта ће земље чланице одлучити. Ми нисмо одлучили да успоримо процес или одложимо ствари", изјавио је холандски државни секретар за безбедност и правду и министар за миграције, Клас Дијкхоф.

Да би визна либерализација за грађане Косова ступила на снагу, препоруку Европске комисије морају да усвоје Савет ЕУ и Европски парламент.

(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести