Корејски привредници ускоро ће спознати значај српског тржишта

Веома сам поносан на све што су Србија и Република Кореја постигле када су у питању билатерални односи. Корејска влада је у потпуности задовољна сарадњом са Србијом.

Наравно, увек постоји простора за напредак и увек би требало тежити бољем, али је чињеница да наше две земље свакодневно проналазе нове области за сарадњу, што само ојачава наше билатералне везе, изјавио је у интервјуу „Дневнику” амбасадор Републике Кореје у Београду, његова екселенција Ли Дохун.

– Наша политичка сарадња је веома успешна, не само билатерално, већ и на међународном нивоу, где блиско сарађујемо у Оебсу и Унеску, али и заједнички помажемо Србији да се избори са текућом мигрантском кризом. Ваша земља се завидно бори са поменутом кризом, са чиме су се сложили представници свих страних амбасада и укључених међународних организација, и прихвата да преузме своју улогу. Међутим, Србији је у томе потребна помоћ, због чега је Кореја донирала милион долара (укључујући и амбулантна возила) за текуће трошкове кризе са којом се Србија суочава.
Премда је Кореја далеко и није директно погођена мигрантском кризом, амбасадор Дохун истиче да његова држава осећа потребу да помогне Србији да се избори са овим изазовом без преседана.

– Када сам већ поменуо удаљеност, неки могу рећи да та удаљеност искључује могућност да наше две земље имају заједничке карактеристике и искуства. Морам рећи да се не слажем са тим. Штавише, Кореја и Србија имају пуно тога заједничког, почевши од историјских околности и менталитета. Обе наше земље су се суочиле са регионалним поделама и конфликтима, али су људи успели да задрже своје достојанство; вредни су и радни, и поклањају пуно пажње образовању и професионалном развоју, што нам значајно олакшава сарадњу. Географска удаљеност никако не сме бити изговор за занемаривање билатералних односа, а Србија и Кореја представљају одличан пример како ту удаљеност успешно превазићи.

Да ли сте задовољни економским односима између наших двеју земаља?

– Знајући могућности Кореје и Србије, морам да признам да нисам у потпуности задовољан обимом промета између наше две земље. И Кореја и Србија имају велики потенцијал. Међутим, наша економска сарадња се веома брзо развија, не само када је у питању обим промета, већ инвестиција. Генерално речено, корејски привредници су заинтересовани за овај регион. Киа, Хјундаи и ЛГ имају фабрике у региону. У Србији је присутна Јура, корејска компанија са четири фабрике која запошљава 5. 000 људи, а планира се отварање и пете фабрике. Све ове компаније очигледно имају позитивно искуство са присуством на овом тржишту и желе да повежу Србију са осталим производним линијама у региону. Поред потенцијала и квалификованих запослених које ваша земља свакако има, инвеститорима из Кореје потребна је и добра инфраструктура, мрежа саобраћаја и стабилан правни оквир. Примећујем велики напредак у намерама Србије да буде приступачнија инвеститорима и да успостави стабилан правни оквир за нова предузећа из иностранства. Посвећеност коју Влада Србије показује на путу ка Европској унији и њена окренутост реформама одлични су знаци ваших планова за будућност и уверен сам да ће такав став привући инвеститоре који пажљиво прате ситуацију у региону и у Србији.

Од чега зависи да ли ће успех Корејске агенције за промоцију трговине и улагања у Србији бити “трећа срећа” након њеног присуства у Србији осамдесетих година и од 2004. до 2006?

– Скоро десет година након што је КОТРА затворена у Београду, њена канцеларија је поново отворена у децембру. То јасно указује на позитивно искуство које корејске компаније имају у Србији и у регион, као и повећано интересовање за српско тржиште. КОТРА има намеру да унапреди до скоро веома скромну билатералну економску сарадњу између Кореја и Србије. Осим у Србији, КОТРА данас има 123 канцеларије у 83 земље, од чега је 40 у Европи. Сигуран сам да ће рад КОТРЕ у Србији допринети учвршћивању наших економских односа и помоћи не само великим компанијама, већ и малим и средњим предузећима наших двеју земаља, да се повежу и сазнају више о могућностима које тржишта Кореје и Србије нуде.

Својевремено сте изјавили да Кореја може да учествује у текућем процесу приватизације и у инфраструктурним пројектима у Србији. Да ли је протеклих месеци било напретка у овој области, односно да ли се у наредним месецима очекује напредак?

– Као што сам већ рекао, Србија генерално има добро окружење за покретање бизниса. Имате висококвалификоване раднике и добре услове за нова предузећа. Међутим, Србија је дуго била непознато тржиште и пословни партнер за корејске привреднике. Из тог разлога, главна улога наше амбасаде јесте да прикупи што више информација и подели их са потенцијалним пословним партнерима и инвеститорима из Кореје. Влада Србије нам је у томе била од велике помоћи, делећи са нама све неопходне информације. Књига пројеката Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је одличан пример тога. Уверен сам, а већ примећујем и позитивне индикаторе, да ће корејски привредници ускоро спознати значај српског тржишта, као и да ће КОТРА помоћи наше напоре у будућности.

Мало је познато да Ваша земља финансира одлазак српских студената на постдипломске студије у Кореји. Која је основна идеја тог програма?

– Имао сам прилике да упознам студенте у Србији. Оно што им је заједничко са корејским студентима је што посвећују пуно пажње образовању. Симбол академске сарадње наших двеју земаља свакако је академска размена која се остварује кроз програм стипендирања страних студената од стране Владе Републике Кореје. Овај програм студентима, између осталог и из Србије, који желе да наставе мастер или докторске студије у Кореји нуди стипендије за преко 70 факултета. Стипендија је осмишљена тако да покрије авионску карту, месечни yепарац, курс језика, школарину и здравствено осигурање. Ове године одабрали смо пет најбољих студената који ће проћи у ужи круг процеса селекције и добити могућност да наставе своје усавршавање на неким од најбољих корејских универзитета. Импресиониран сам жељом младих људи из наших двеју земаља да сазнају више о језику, историји и култури друге земље. Заправо, у Сеулу се чак налази и катедра за српски језик, а у плану је и отварање катедре за корејски на универзитетима у Београду, Крагујевцу и Нишу. Овакво интересовање и поштовање других култура шаље јасну поруку да, ако су ови млади људи наша будућност, онда ће она бити веома светла.

Мирослав Стајић

Разумевање културе

Амбасада Републике Кореје подржала је гостовање Јеол Еум Сон, најпознатије корејске пијанисткиње, на Новосадским музичким свечаностима. Можемо ли у будућности да очекујемо још активности Амбасаде у области културе, односно прилика да српској публици презентујете корејске уметнике и обратно?

– Желим да се захвалим организаторима Номуса и граду Новом Саду што су омогућили културну размену и позвали госпођицу Сон на овај догађај. Амбасада активно ради на приближавању корејске културе широј јавности у Србији. До сада смо то радили кроз изложбе у Нишу и Крушевцу, концерте корејских пијаниста, гитариста, виолиниста, сопрана и басева. За млађу публику организовали смо и К-поп журку (корејска поп музика), као и годишњи Фестивал корејског филма. Амбасада ради на томе да организује и многе друге догађаје кроз које ће публика у Србији моћи да стекне увид у богату корејску културу, али се трудимо и да их организујемо у различитим градовима како би грађани из различитих делова ваше земље могли да уживају у њима. Културна размена мора бити обострана, па тако у блиској сарадњи са амбасадом Србије у Сеулу настојимо и да Корејцима представимо српску културу. Ако обе земље стекну боље разумевање културе оне друге, корист ће бити обострана.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести