heavy intensity rain
11°C
08.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2128
usd
103.3167
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Македонија: Димитријев поручио Рами да не распирује националне тензије

02.03.2017. 11:17 13:52
Пише:

и поручио му да је мешање у унутрашња питања Македоније веома штетно по међусуседске односе и у супротности са европским вредностима.

У писму Рами, Димитријев изражава уверење да ће Македонија, без мешања албанског премијера, пронаћи решења за изазове са којима се суочава, пренела је МИА.

Претходно, Рама је македонском председнику Ђорђу Иванову поручио да "албански није језик непријатеља, већ државотворног народа Македоније".

"Без Албанаца нема Македоније, драги председниче", написао је Рама у поруци на свом Твитер налогу.

Димитријев је, међутим, оценио да је "прилично неодговорно" од Раме да распирује националне тензије.

"Верујте ми, то никоме не помаже. То (мешање) неће помоћи Албанији, чији грађани очекују од вас да решите недостатке у владавини права и економији. Неће помоћи ни ЕУ, јер је њима јасно да само тражите изговоре да изазовете спорове како се не бисте усмерили пажњу на оно што јесте или нисте урадили код куће", навео је Димитријев.

Он је додао да Рамино мешање неће помоћи ни Македонији, чији грађани, нагласио је, желе суверену и независну земљу у оквиру тренутних граница.

"Њени грађани плаћају цену ваших наводних амбиција да редефинишете Македонију, уместо да реформишете Албанију у оквиру њених постојећих граница. То, такође, неће помоћи странама у Македонији, које ви подцењујете на неадекватан начин и третирате их преузимајући улогу заштитника", нагласио је Димитријев.

Димитријев тврди да је албански језик широко заступљен у Македонији.

"Албански, као и турски, српски, влашки, босански и ромски, заједно са македонским језиком, део су културе и богатства Македоније".

Македонија, додао је, обезбеђује велике фондове за промоцију језика и култура својих заједница.

"Било би лепо када бисте пратили наш пример. Не тако давно у Албанији, неки људи су морали да затварају прозоре својих домова уколико су говорили матерњи језик, како их нико не би чуо. Ми никада нисмо имали ти искуство", поручио је Димитријев.

Димитријев је у писму Рами закључио да је заједнички циљ изградња снажног цивилног друштва, које ће бити део евроатланске породице.

Упркос свим притисцима међународне заједнице на Иванова да мандат за састав нове владе да лидеру СДСМ Зорану Заеву, који је, заједно са албанским странкама, прикупио 67 посланичких потписа, шест више од неопходног 61, македонски председник је одбио то да учини.

Иванов је у среду рекао да му ни Устав ни савест не дозвољавају да повери мандат Заеву за састав нове владе јер је, како је рекао, изненађен је платформом албанских партија која крши независност и сувереност Македоније.

"Платформа албанских партија је припремана у некој другој земљи и уз посредовање друге државе. Садржај те платформе је супротан Уставу Македоније", рекао је Иванов истакаваши да је са позиција ове платформе Македонија угрожена, а јединство и независност доведени у питање.

(Танјуг)

Могеринијева у Скопљу, сусрети с НВО и политичким лидерима

Висока представница међународне заједнице за спољну политику и безбедност Федерика Могерини стигла је Македонију и у Скопљу се прво састала са представницима локалних невладиних организација, да би потом одржала заједнички сусрет са лидерима парламентарних странака.

Како јавља извештач Танјуга са лица места, сусрету са Могеринијевом присуствовали су испред ВМРО-ДПМНЕ председник Никола Груевски, Никола Поповски, Александар Николовски и Никола Тодоров, испред СДСМ лидер Зоран Заев, Радмила Шећеринска, Оливер Спасовски и Дамјан Манчевски, ДУИ су представљали председник те странке Али Ахмети заједно са Артаном Грубијем, лидер ДПА Мендух Тачи, док су испред партије БЕСА били председник Билал Касами, Африм Гаши и Фадил Зендели.

Могеринијева ће се током поподнева састати и са председником Македоније Ђорђем Ивановим у тренутку можда најдубље поллитичке кризе у последњих неколико година, а након што је шеф државе одбио да додели мандат за састав нове владе лидеру СДСМ Зорану Заеву.

Према писању македонских медија, наиме, чини се да није случајно да је Иванов дан уочи доласка Могеринијеве саопштио своју одлуку којом је одбио да мандат додели Заеву, иако је СДСМ са још две албанске партије - ДУИ и БЕСА обезбедио 67 посланичких места у парламенту, шест посланика више од неопходних 61.

Политичка криза у Македонији траје дуже од две и по године, а ванредни парламентарни избори одржани 11. децембра прошле године требало је да буду излаз из те кризе.

Догодило се, међутим, супротно. Два и по месеца од избора уместо нове владе, Македонија поново има протесте, а криза је продубљена.

Шпекулише се, да је на одлуку Иванова да одбије да мандат за формирање владе додели Заеву највише утицао бивши премијер и лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, који је на власти 11 година и чија странка је на последњим изборима освојила 51 посланички мандат, два више од СДСМ.

Он, међутим, није успео да договори коалицију са традиционалним партнером ДУИ, јер је одбио да прихвати услове албанских партија договорених у Тирани, а међу којима је и да албански, поред македонског, буде званични језик.

Објављивање одлуке Иванова о мандатару протумачена је у делу македонских медија као својеврсни "шамар" међународној заједници, која је последњих дана вршила притисак на Иванова да мандат за састав владе додели Заеву, односно странци која је обезбедила парламентарну већину.

Очекивало се да ће током боравка Могеринијеве бити изабран нови председник Скупштине.

Иначе, током тродневних протеста у више македонских градова, у организацији ВМРО-ДПМНЕ, а против промене Устава и за очување територијално и сваког другог јединства македонске државе, спорадично су се чуле оптужбе изречене на рачун САД да "наставља фашистичку и терористичку политику према македонском народу и држави", али и поруке Хану, Могеринијевој, Коцијанчихевој и Жбогару да су "персоне нон грата".

Највиши представници ЕУ и НАТО су током тих протеста називани окупаторима Реублике Македоније".

Дипломате истовремено са великом забринутошћу прате најновији развој ситуације у овој држави, а претеће поруке тумаче као одустајање од демократских реформи и интеграцоне политике земље, које ће Македонију, како страхују, увести у нову неизвесност.

Европски званичници осудили су синоћ одлуку Иванова, а амерички амбасадор у Скољу Џес Бејли позвао је шефа македонске државе да још једном преиспита своју одлуку о мандатару.

(Танјуг)

Бејли: Македонија напустила принципе демократије 

Амерички амбасадор Џес Бејли изразио забринутост због тога што је, како сматра, Македонија напустила принципе демократије и владавине права, пошто је председник Ђорђе Иванов о длучио да не додели мандат за састав нове владе лидеру опозиционе СДСМ Зорану Заеву.

Бејли је на свом твитер налогу поручио да се слаже са европским комесаром Јоханесом Ханом, који је након одлуке Иванова поручио да се демократски принципи морају поштовати, чак и када се са њима не слажемо.



"Слажем се са комесаром Јоханнесом Ханом. Забринут сам због удаљавања Македоније од принципа демократије и владавине права, основне вредности НАТО-а ", написао је Беји.

Ианов је одбио да мандат за формирање нове македонске владе да Заеву, који је парламентарну већину од 67 посланика обезбедио у договору са две албанске политичке партије - ДУИ и покретом БЕСА.



Услови да ДУИ и БЕС подрже Заева изложени су "Тиранској платформи", који, према мишљењу Иванова, нарушавају суверенитет и територијални интегритет Македоније.

Осим тога, Иванов је рекао да му савест и Устав не дозвољавају да мандат за формирање владе да неком ко прихвата услове из "Тиранске платформе", која је сачињена у другој држави.

 


Ахмети позвао Албанце и Македонце на уздржаност 

СКОПЉЕ: Председник најутицајније албанске партије Демократске уније за интеграције (ДУИ), Али Ахмети, позвао је друге политичке партије Албанаца и своје сународнике да се уздрже од било каквих унутар етничких сукоба, након што је председник Ђорђе Иванов одбио да преда мандат за састав нове владе лидеру СДСМ Зорану Заеву.



Ахмети је, како преноси скопски портал Плус инфо, такође позвао македонске странке да се уздрже у изражавању незадовољства и етничких подела због, како је рекао, осетливости политичког тренутка у земљи.

"Ја, драги грађани,  апелујем на вас да задржите хладнокрван и не дозволите да било ко од нас постане жртва злонамерних порука које долазе са сумњивих адреса", навео је Ахмети.



Реч о политичком проблему који треба да реше политичке странке и институције државе како би се пронашло најбоље решење за грађане.

Иванов је одбио синоћ да мандат за састав нове владе да Заеву, који је, према мишљењу македонског председника, направио пакт са албанским партијама и прихватио "Тиранску платформу", која је на штету суверенитета и територијалног интегритета Македоније.

Иванов је рекао да очекује и да међународна заједница осуди "Тиранску платформу", која је на штету Македоније и тежи подели државе.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар